Erkan odeszła, ale kurs ma być zachowany

Inwestorzy oczekują, że nowy prezes tureckiego banku centralnego nie dokona zwrotu w polityce.

Publikacja: 06.02.2024 06:00

Erkan odeszła, ale kurs ma być zachowany

Foto: Bloomberg

Notowania tureckiej waluty sięgały w poniedziałek rano rekordowo słabego poziomu 30,71 liry za 1 dolara amerykańskiego. Później wróciły jednak w okolice 30,55 liry, a turecka waluta była tylko o 0,2 proc. słabsza niż w piątek wobec amerykańskiej. Weekendowa zmiana prezesa Banku Centralnego Republiki Turcji nie wywołała więc znaczącego wstrząsu na rynku.

Hafize Gaye Erkan zrezygnowała ze stanowiska prezesa banku centralnego, twierdząc, że robi to, by bronić się przed „kampanią niszczenia reputacji”. Z przecieków wiadomo, że jej ojciec był oskarżony o nieuprawnione wpływanie na politykę kadrową banku centralnego. Erkan kierowała tą instytucją od czerwca, a w trakcie jej rządów doszło do cyklu bardzo agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej, w ramach którego główna stopa wzrosła z 8,5 proc. do 45 proc. Nowym prezesem Banku Centralnego Republiki Turcji został w sobotę Fatih Karahan, dotychczasowy zastępca Erkan, a wcześniej m.in. ekonomista w nowojorskim oddziale Fedu. Mehmet Simsek, turecki minister finansów, podkreślił, że decyzja Erkan o dymisji była „czysto osobista”, a prezydent Recep Erdogan nadal wspiera program reform realizowany przez bank centralny i resort finansów. To może wskazywać, że dotychczasowa polityka będzie kontynuowana.

Czytaj więcej

Bank centralny, który zadziwił determinacją

Na styczniowym posiedzeniu banku centralnego zasygnalizowano co prawda koniec podwyżek stóp, ale mogą one długo pozostać na obecnym poziomie. Zwłaszcza że inflacja przyspiesza. W styczniu sięgnęła 64,9 proc., a wzrost cen w porównaniu z grudniem wyniósł aż 6,7 proc. i był największy od grudnia.

– Niezależnie od ostatnich zmian personalnych kluczowa może się okazać druga połowa roku. Podniesienie stóp procentowych z 8,5 do 45 proc. może bowiem nie wystarczyć, by szybko opanować wzrost cen i przywrócić wiarygodność tureckiej walucie. Bank centralny oczekuje, że inflacja w maju przekroczy 70 proc., ale do grudnia wyhamuje do 36 proc. Biorąc pod uwagę zakładaną w prognozach walutowych kontynuację osłabienia liry i dryf kursu USD/TRY w kierunku 35 lir za 1 dolara oraz luźną politykę fiskalną, założenia władz mogą się okazać nazbyt optymistyczne. W takim scenariuszu istotniejsza od nazwiska szefa banku centralnego będzie wola Erdogana, by wytrwale podążać ścieżką trudnych reform, na których owoce trzeba długo czekać – twierdzi Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?