Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.05.2025 04:00 Publikacja: 26.10.2023 21:00
Foto: Bloomberg
Czwartkowa podwyżka stóp w Turcji była już piątą, odkąd w czerwcu na czele banku centralnego stanęła Hafize Gaye Erkan, której prezydent Recep Erdogan po wygranych wyborach powierzył zadanie zduszenia inflacji. Przed rozpoczęciem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej główna stopa procentowa wynosiła tam 8,5 proc. Obecnie jest najwyższa od ponad 20 lat, a ekonomiści nie wykluczają, że jeszcze zostanie podniesiona.
– Turcja podwyższy do końca roku główną stopę procentową do 40 proc. ze względu na podwyższone ryzyko geopolityczne oraz jego potencjalny wpływ na turecką inflację oraz bilans płatniczy – twierdzi Yigit Onay, ekonomista Deutsche Banku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas