Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czwartkowa podwyżka stóp w Turcji była już piątą, odkąd w czerwcu na czele banku centralnego stanęła Hafize Gaye Erkan, której prezydent Recep Erdogan po wygranych wyborach powierzył zadanie zduszenia inflacji. Przed rozpoczęciem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej główna stopa procentowa wynosiła tam 8,5 proc. Obecnie jest najwyższa od ponad 20 lat, a ekonomiści nie wykluczają, że jeszcze zostanie podniesiona.
– Turcja podwyższy do końca roku główną stopę procentową do 40 proc. ze względu na podwyższone ryzyko geopolityczne oraz jego potencjalny wpływ na turecką inflację oraz bilans płatniczy – twierdzi Yigit Onay, ekonomista Deutsche Banku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dane od JPMorgan i Citigroup przewyższyły oczekiwania analityków.
Inflacja konsumencka w USA okazała się w czerwcu nieco wyższa od prognoz, ale inflacja bazowa była już piąty miesiąc z rzędu niższa od oczekiwanej.
W czasie wojny handlowej wypowiedzianej światu przez Donalda Trumpa inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Kuszącą alternatywą okazało się srebro. Popyt na kruszec jest tak duży, że jego cena jest najwyższa od 14 lat.
Jak wynika z najnowszego badania globalnych zarządzających funduszami przeprowadzonego przez Bank of America, nastroje inwestorów gwałtownie wzrosły w lipcu, osiągając najwyższy poziom od lutego.
Gospodarka Chin powiększyła się w drugim kwartale nieco bardziej niż oczekiwano. Wojna handlowa z USA nie przyniosła jej katastrofy.
Inwestorzy bagatelizują weekendowe sygnały zza oceanu i uznają, że działania gospodarza Białego Domu to tylko taktyka negocjacyjna i koniec końców cła nie będą tak wysokie. Pytanie, czy to dość proste założenie przetrwa próbę czasu.