Libertarianin porządzi w Buenos Aires?

Duże szanse na zostanie argentyńskim prezydentem ma ekonomista zapowiadający, że zlikwiduje krajowy bank centralny i zamieni peso na dolara. Jego pomysły mają rozwiązać problem bardzo wysokiej inflacji oraz rosnącej biedy.

Publikacja: 27.08.2023 21:00

Javier Milei zdobył najwięcej głosów w argentyńskich prawyborach prezydenckich. Jest on raczej nowic

Javier Milei zdobył najwięcej głosów w argentyńskich prawyborach prezydenckich. Jest on raczej nowicjuszem w polityce. W Izbie Deputowanych zasiada zaledwie od 2021 r. Jest to jednak jego atut w oczach wyborców. Fot. Luis ROBAYO/AFP

Foto: LUIS ROBAYO

Czy Argentyna stanie się wkrótce kapitalistyczną, libertariańską utopią? Takie pytanie zadawało sobie wielu ludzi, którzy dowiedzieli się o zwycięstwie w prawyborach prezydenckich Javiera Milei, kandydata prawicowej koalicji Wolność Nadchodzi. Milei sam określa się jako libertarianin, a poza tym jako „spadkobierca Adama Smitha, „Mozart ekonomii” i „niszczyciel keynsizmu”. Swoje psy nazwał na cześć Conana Barbarzyńcy oraz prorynkowych ekonomistów, takich jak Milton Friedman i Murrey Rothbard. Podziwia byłego amerykańskiego prezydenta Trumpa i byłego brazylijskiego przywódcę Jaira Bolsonaro. Jest jednak pod wieloma względami bardziej radykalny od nich. Zapowiada, że wysadzi w powietrze argentyński bank centralny i sprawi, że kraj porzuci peso na rzecz dolara. To ma pomóc w zlikwidowaniu problemu hiperinflacji. Obiecuje, że zastąpi publiczny system edukacji systemem opartym na bonach edukacyjnych. Sprywatyzowana ma zostać służba zdrowia, a handel ludzkimi organami zalegalizowany. Ministerstwa zdrowia, edukacji oraz środowiska mają zostać zlikwidowane i zastąpione resortem kapitału ludzkiego. Zapowiadane przez niego zmiany mają być dla Argentyny prawdziwą rewolucją. Oczywiście nie wszyscy są do nich przekonani. 14 sierpnia, czyli następnego dnia po ogłoszeniu wyniku prawyborów, argentyński bank centralny pozwolił na dewaluację peso o 18 proc. wobec dolara i podniósł główną stopę procentową aż o 21 pkt proc., do 118 proc. Chciał w ten sposób uspokoić rynki czy też uznał, że nie ma już nic do stracenia?

Pozostało jeszcze 80% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?