Papiery UniCredit zyskiwały w środę po południu na giełdzie w Mediolanie ponad 4 proc., akcje banku Intesa Sanpaolo rosły o ponad 3 proc., a Banco BPM zwyżkowały o ponad 3,5 proc. FTSE MIB, główny indeks giełdy w Mediolanie, rósł wówczas o prawie 2 proc. Akcje włoskich banków odrabiały więc straty po ostrej przecenie z wtorku.
Czytaj więcej
Włoscy pożyczkodawcy zapłacą 40-proc. daninę liczoną od różnicy w marżach odsetkowych netto. To zaskoczyło inwestorów i doprowadziło m.in. do przeceny papierów UniCreditu.
Impulsem do zwyżek stała się zapowiedź rządu Giorgii Melonii, że planowany podatek od zysków nadzwyczajnych banków (mający wynosić 40 proc. i być naliczany od różnicy między marżą odsetkową netto w poszczególnych latach) zostanie złagodzony. Nie będzie on mógł być wyższy niż 0,1 proc. aktywów danego banku. Rząd zapewnił również, że nowa danina będzie naliczana tylko jednorazowo i że nie chce zagrozić stabilności finansowej pożyczkodawców.
- Spodziewamy się, że to ograniczanie zmniejszy stawkę podatku o ponad 40 proc. Wciąż może ona jednak pochłonąć ponad 10 proc. zysków banków za 2023 r. - twierdzi Jim Reid, strateg Deutsche Banku.