Turecki Balcerowicz ma gotowy program

W razie zmiany władzy w Turcji za politykę gospodarczą będzie odpowiadał Bilge Yilmaz z Wharton School. Czy ma szanse uprzątnąć bałagan?

Publikacja: 22.03.2023 21:00

Turecki Balcerowicz ma gotowy program

Foto: Bloomberg

Już tylko nieco ponad miesiąc zostało do wyborów, które mogą przynieść Turcji kres 20-letnich rządów Recepa Tayyipa Erdogana. Wprawdzie w sondażach nieznaczne prowadzenie zachowuje rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, jednak razem ugrupowania opozycyjne mają szanse na uzyskanie ponad połowy mandatów.

Na taki scenariusz liczą zmęczeni populistyczną polityką Erdogana inwestorzy, a to pomaga w złagodzeniu presji na osłabianie się liry – w ubiegłym roku drugiej na liście najsłabszych spośród ważniejszych walut. Plany co do polityki gospodarczej w razie zwycięstwa opozycji kreślą jej doradcy ekonomiczni, a wśród nich najwięcej do powiedzenia ma Bilge Yilmaz, profesor finansów na amerykańskiej uczelni biznesowej Wharton School. 55-letni specjalista, który doktorat z ekonomii zrobił na Uniwersytecie Princeton, doradza drugiemu co do wielkości ugrupowaniu opozycyjnemu – Dobrej Partii. Po podróży, jaką odbył po kraju po swoim powrocie, ocenia, że obecny kształt polityki gospodarczej jest nie do utrzymania – może ona doprowadzić do kryzysu bilansu płatniczego. W rozmowie z agencją Bloomberg Yilmaz zapowiada fundamentalne zmiany, choć nie terapię szokową.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?