Turecki Balcerowicz ma gotowy program

W razie zmiany władzy w Turcji za politykę gospodarczą będzie odpowiadał Bilge Yilmaz z Wharton School. Czy ma szanse uprzątnąć bałagan?

Publikacja: 22.03.2023 21:00

Turecki Balcerowicz ma gotowy program

Foto: Bloomberg

Już tylko nieco ponad miesiąc zostało do wyborów, które mogą przynieść Turcji kres 20-letnich rządów Recepa Tayyipa Erdogana. Wprawdzie w sondażach nieznaczne prowadzenie zachowuje rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, jednak razem ugrupowania opozycyjne mają szanse na uzyskanie ponad połowy mandatów.

Na taki scenariusz liczą zmęczeni populistyczną polityką Erdogana inwestorzy, a to pomaga w złagodzeniu presji na osłabianie się liry – w ubiegłym roku drugiej na liście najsłabszych spośród ważniejszych walut. Plany co do polityki gospodarczej w razie zwycięstwa opozycji kreślą jej doradcy ekonomiczni, a wśród nich najwięcej do powiedzenia ma Bilge Yilmaz, profesor finansów na amerykańskiej uczelni biznesowej Wharton School. 55-letni specjalista, który doktorat z ekonomii zrobił na Uniwersytecie Princeton, doradza drugiemu co do wielkości ugrupowaniu opozycyjnemu – Dobrej Partii. Po podróży, jaką odbył po kraju po swoim powrocie, ocenia, że obecny kształt polityki gospodarczej jest nie do utrzymania – może ona doprowadzić do kryzysu bilansu płatniczego. W rozmowie z agencją Bloomberg Yilmaz zapowiada fundamentalne zmiany, choć nie terapię szokową.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych