5 bilionów dolarów na miękkie lądowanie. To ryzykowny scenariusz

Zarządzający aktywami inwestują w akcje spółek wrażliwych na sytuację gospodarczą. W ich portfelach znalazły się m. in. firmy przemysłowe oraz producenci surowców, wynika z analizy ekspertów banku inwestycyjnego Goldman Sachs Group.

Publikacja: 06.12.2022 13:33

5 bilionów dolarów na miękkie lądowanie. To ryzykowny scenariusz

Foto: AFP

Wzięli oni pod lupę pozycjonowanie funduszy inwestycyjnych i hedgingowych dysponujących aktywami o wartości około pięciu bilionów dolarów.

Z łaski tej grupy zawodowych inwestorów wypadły walory firm zwykle dobrze dających sobie radę w okresie dekoniunktury gospodarczej, a więc branża użyteczności publicznej oraz konsumencka.

Ta strategia może się sprawdzić jeśli Fed zdoła opanować inflację nie spychając gospodarki w recesję.

Ryzyko z tym związane było widoczne w piątek i poniedziałek, zauważa Bloomberg. Wówczas to mocne dane z rynku pracy i sektora usługowego wywołały spekulacje, że amerykański bank centralny będzie musiał utrzymać agresywną politykę zwiększając ryzyko popełnienia błędu.

Nie jest jednak tak że instytucjonalni inwestorzy gremialnie zwiększają zaangażowanie w ryzykowne aktywa, wszak w tym roku zwiększyli udział gotówki w portfelach i niedźwiedzie pozycje w akcjach.

Jednak ta defensywna strategia maskuje tez podskórne cykliczne nastawienie sprzeczne z rozpowszechnionymi obawami, że na horyzoncie jest poważne hamowanie gospodarki.

Możliwe, że zarządzający portfelami zbyt wolno je korygują tak by uwzględniały ryzyko gospodarcze. Albo też chcą się zabezpieczyć przed recesją poprzez inne strategie, jak parkowanie pieniędzy w gotówce, zastanawia się Bloomberg.

Bardziej prawdopodobne wyjaśnienie wiąże się z nadziejami, że Fed zdoła doprowadzić do miękkiego lądowania.

A w takim przypadku złe informacje ekonomiczne są postrzegane jako dobre dla rynku, ponieważ dowodzą, że antyinflacyjna batalia banku centralnego przynosi pozytywne skutki i uda się uniknąć agresywnego podnoszenia stóp procentowych.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?