Kiepskie nastroje w Europie

Niemiecki październikowy indeks nastrojów konsumenckich GfK spadł do -42,5, ze zrewidowanego w dół odczytu -36,8 we wrześniu i poniżej odczytu -39,0 przewidywanego przez analityków ankietowanych przez Reuters.

Publikacja: 28.09.2022 15:23

Kiepskie nastroje w Europie

Foto: AFP

Do spadku morale przyczyniły się w szczególności oczekiwania dochodowe: ten subindeks był na najniższym poziomie od czasu, gdy sondaż zaczął zbierać dane dla zjednoczonych Niemiec w 1991 roku.

Nastroje francuskich konsumentów również pogorszyły się ponownie we wrześniu, po krótkim ożywieniu w sierpniu, które położyło kres siedmiomiesięcznemu spadkowi obaw o inflację, wynika z comiesięcznego badania przeprowadzonego przez krajowy urząd statystyczny INSEE.

Włoscy kupujący byli również w kiepskich nastrojach przed wyborami, a wskaźnik morale konsumentów ISTAT we wrześniu spadł do 94,8, prawie nie przekraczając mediany prognoz analitycy ankietowanych przez Reuters na poziomie 95,1.

Inflacja w strefie euro zbliży się w nadchodzących miesiącach do poziomu dwucyfrowego, napędzana coraz wyższymi kosztami energii, ponieważ dostawy rosyjskiego gazu stały się zawodne, przez co prawdopodobna jest perspektywa recesji w 19-narodowym bloku wspólnej waluty.

Niemiecki instytut IMK przewidział w środę szeroką recesję w największej gospodarce strefy euro w 2023 r., ponieważ znaczne spadki konsumpcji prywatnej wpływają na wzrost gospodarczy.

Coraz większa liczba niemieckich konsumentów obawia się, że gospodarka może popaść w recesję, z oczekiwaniami gospodarczymi na tak samo niskim poziomie jak podczas kryzysu finansowego. – Wiele gospodarstw domowych jest obecnie zmuszonych wydawać znacznie więcej pieniędzy na energię lub odkładać pieniądze na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie – powiedział ekspert ds. konsumentów GfK Rolf Bürkl. – W związku z tym muszą ograniczyć inne wydatki, takie jak nowe zakupy. To powoduje, że nastroje konsumentów spadają na nowy rekordowo niski poziom.

Bürkl ostrzegł, że w nadchodzących miesiącach zaufanie do największej gospodarki Europy czeka „trudne czasy”, dodając, że „obecnie nie można” przewidzieć, kiedy presja inflacyjna zacznie się zmniejszać. – Ujemne realne wydatki konsumpcyjne zaostrzą tendencje recesyjne w niemieckiej gospodarce – powiedział.

Ponieważ obecnie nie można przewidzieć, kiedy inflacja ulegnie ponownej znaczącej poprawie, nastroje konsumentów czekają w najbliższych miesiącach trudne czasy. Zmniejszenie realnych wydatków konsumenckich zaostrzy tendencje recesyjne w niemieckiej gospodarce.

Według GfK zaufanie konsumentów będzie w stanie odzyskać zauważalnie i trwale tylko wtedy, gdy inflacja spadnie. Z jednej strony wymaga to kontynuacji restrykcyjnej polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (polityki podwyżek stóp procentowych), co jednak niesie ze sobą również ryzyko zaostrzenia tendencji recesyjnych. Z drugiej strony trzeba znaleźć rozwiązanie dla jednej z głównych przyczyn wysokich cen, a mianowicie wojny w Ukrainie.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty