Berkshire Hathaway ma zgodę na kupno akcji w Occidental

Fundusz inwestycyjny należący do Warrena Buffetta uzyskał zgodę amerykańskich regulatorów na zakup aż 50 proc. Occidental Petroleum Corp. . Akcje spółki naftowej zyskały w piątek prawie 10 proc., najwięcej od pięciu miesięcy

Publikacja: 20.08.2022 10:56

Berkshire Hathaway ma zgodę na kupno akcji w Occidental

Foto: Bloomberg

Berkshire Hathaway uzyskał w piątek zgodę Federalnej Komisji Regulacji Energetyki, amerykańskiego regulatora rynku energetycznego, na zakup do 50 proc. walorów w Occidental Petroleum, co daje firmie Warrena Buffetta możliwość znacznego zwiększenia udziałów w jednym z najbardziej znanych producentów amerykańskiego przemysłu naftowego.

Berkshire złożył wniosek o zwiększenie udziałów 11 lipca, twierdząc, że nie zaszkodzi to konkurencji, nie podważy uprawnień regulacyjnych ani nie zwiększy kosztów dla konsumentów. FERC reguluje międzystanowy przesył energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy.

Czytaj więcej

Ropa drożeje, a Buffett ostro kupuje akcje Occidental Petroleum

Fundusz  Buffetta rozpoczął kupno udziałów w Occidental na początku tego roku i szybko zwiększył swój udziały do 20,2 proc. obecnie.

Piątkowe informacje podsyciły spekulacje, że Buffett będzie zainteresowany nabyciem całej spółki w końcu po zwiększeniu swojego udziału przy niskich cenach.

Cena akcji Occidental wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie, korzystając z rosnących cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Berkshire zaczął kupować akcje Occidental cztery dni później.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?