Amerykańskie spółki CVS, Walgreens oraz Walmart zostały uznane przez sąd w stanie Ohio współwinnymi kryzysu opioidowego. W najbliższych 15 latach będą musiały wypłacić rządzącym łącznie 650 mln dol. kary.

Co więcej, 86,7 mln dol. ma być wypłaconych w pierwszych dwóch latach. Cała kwota ma być przeznaczona na poprawę warunków w niektórych miastach najmocniej dotkniętych problemem uzależnienia od opioidów. Wspomniane firmy nie zgadzają się z wyrokiem i już planują apelację. – Nie zgadzamy się z decyzją sądu co do finansowania przez nas planu naprawczego. Farmaceuci przestrzegali przepisów i realizowali recepty zlecane przez licencjonowanych lekarzy. Co więcej, recepty dotyczą leków zaakceptowanych przez Federal Drug Administration – stwierdził Michael DeAngelis, odpowiedzialny za komunikację w CVS.

W latach 2006–2012 do miasteczek na północy Ohio, w których łącznie żyje 0,2 mln Amerykanów, trafiło 80 mln porcji opioidów. Łączne koszty naprawcze wyrządzonych w ten sposób krzywd szacuje się na 1 mld dol. gsu