Czy Fed zdusi wzrost PKB?

Deutsche Bank jako pierwsza duża instytucja finansowa przestrzega, że Stany Zjednoczone mogą w przyszłym roku wpaść w recesję.

Aktualizacja: 06.04.2022 21:31 Publikacja: 06.04.2022 21:00

Czy Fed zdusi wzrost PKB?

Foto: Adobestock

„Nie spodziewamy się już, że Fed zdoła doprowadzić do miękkiego lądowania gospodarczego. Uważamy, że bardziej agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej wpędzi gospodarkę w recesję" – pisze zespół analityków Deutsche Banku, kierowany przez Matthew Luzzettiego.

Eksperci Deutsche Banku wskazują, że wysoka inflacja (podsycana m.in. przez wojnę na Ukrainie) sprawi, że Fed będzie prowadził w nadchodzących kwartałach bardzo jastrzębią politykę. „Jasne jest, że stabilność cen da się obecnie osiągnąć jedynie w wyniku restryktywnej polityki pieniężnej, która w znaczący sposób doprowadzi do ograniczenia popytu" – piszą. Ich zdaniem do trwającej dwa kwartały recesji dojdzie na przełomie lat 2023 i 2024. Powinna być to jednak dosyć umiarkowana recesja. W jej trakcie stopa bezrobocia ma wzrosnąć powyżej 5 proc. Podczas poprzednich dwóch kryzysów gospodarczych była ona dużo wyższa. W 2009 r. sięgała 10 proc., a w 2020 r. dochodziła do 14,7 proc. „Kiedy stopa bezrobocia dojdzie do szczytu, zacznie powoli spadać. Inflacja w tym czasie będzie stawała się bardziej umiarkowana, aż w 2025 r. osiągnie cel wyznaczony przez Fed, czyli 2 proc." – prognozują analitycy Deutsche Banku.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?