Coś niepokojącego dzieje się pod powierzchnią rynku akcji

Walory spółek cyklicznych powiązanych z kondycją amerykańskiej gospodarki, takich jak m.in. banki, firmy budowlane, czy transporotowe mają się na Wall Street gorzej niż szeroki rynek. Co to oznacza?

Publikacja: 05.04.2022 11:27

Coś niepokojącego dzieje się pod powierzchnią rynku akcji

Foto: AFP

Według analityków z firmy maklerskiej BTIG jest to sygnał, iż inwestorzy nadal nie są pewni czy warto zaangażować pieniądze w bardziej ryzykowne segmenty rynku.

Od 24 lutego, dnia agresji rosyjskiej na Ukrainę, wskaźnik S&P 500 zyskał 8 proc., a sektory postrzegane jako bezpieczniejsze, czyli użyteczność publiczna, czy nieruchomości w tym czasie spisywały się lepiej niż cykliczne.

To budzi obawy o trwałość rajdu S&P500, dlatego eksperci BTIG są ostrożni w ocenie perspektyw rynku akcji.

“Rajd z końcówki marca przerwał tendencję spadkową, ale jak dotąd nie miał dość sił by ją odwrócić”, napisał w raporcie dla klientów Jonathan Krinsky, główny analityk techniczny BTIG.

Ostatniemu rajdowi na rynku akcji towarzyszył wzrost rentowności obligacji skarbowych, a dochodowość papierów dwuletnich po raz pierwszy od 2019 roku wystrzeliła powyżej rentowności obligacji dziesięcioletnich, co wywołało obawy o recesję, podkreśla Bloomberg.

Inwestorzy zainteresowani rentownością w niespokojnych czasach mają skłonność do lokowania pieniędzy w akcje firm użyteczności publicznej i fundusze nieruchomości, gdyż zwykle płacą one wyższe dywidendy i mogą pochwalić się stałym przepływem gotówki.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.