Region mało atrakcyjny nawet wśród rynków wschodzących

Rynki akcji Europy Środkowej i Wschodniej wciąż tracą międzynarodowy kapitał na rzecz Chin

Publikacja: 09.03.2009 00:18

Region mało atrakcyjny nawet wśród rynków wschodzących

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

[link=http://grafika.parkiet.com/gparkiet/55286]W ciągu sześciu miesięcy (sierpień–styczeń) udział naszego regionu w portfelach światowych funduszy rynków wschodzących skurczył się o połowę.[/link] Z żadnej innej części świata kapitał portfelowy nie uciekał tak szybko. I nie zanosi się na to, by zaufanie inwestorów do krajów Europy Środkowej i Wschodniej miało szybko powrócić.

Według firmy EPFR Global, gromadzącej dane o globalnych przepływach kapitału, na 31 stycznia Polska odpowiadała za 0,88 proc. łącznej wartości aktywów funduszy inwestujących na rynkach wschodzących. Latem udział ten był o około 0,5 pkt proc. większy. Jeśli chodzi o całą Europę na wschód od Odry, to odsetek ten spadł z 16,91 do 10,35 proc. Inwestorzy najmocniej zrewidowali swoją postawę wobec Rosji, której waga w portfelach tradycyjnie niewiele ustępuje łącznej wadze pozostałych państw regionu.

[srodtytul]Giełdy dołują bardziej[/srodtytul]

Odpływ zagranicznego kapitału to na pewno jeden z najważniejszych czynników wyjątkowo głębokiej przeceny na środkowo- i wschodnioeuropejskich rynkach akcji w ostatnich miesiącach. Indeksy giełd w Warszawie, Budapeszcie, Pradze czy Bukareszcie straciły w tym roku po 1/4, a nawet 1/3 wartości. Tymczasem na niektórych rynkach latynoamerykańskich indeksy są kilkanaście procent na plusie, a w Chinach nawet ponad 30 proc. To właśnie udział Państwa Środka w portfelach funduszy rośnie najmocniej.

– Europa Środkowa ma złą prasę i – co oczywiste – nie jawi się jako atrakcyjne miejsce inwestycji, nawet na tle innych rynków wschodzących – mówi w rozmowie z „Parkietem“ Richard Shaw, prezes doradzającej inwestorom nowojorskiej firmy QVM Group.

Według EPFR, łączne aktywa funduszy emerging markets na świecie najwyższą w historii wartość – 178 mld dolarów – osiągnęły w październiku 2007 r. Jeszcze w lipcu wynosiły 136 mld dolarów. W styczniu w bilansach funduszy znajdowało się już tylko 75 mld USD, choć przynajmniej zahamowany został jesienny trend spadkowy wywołany nasileniem się kryzysu finansowego.

[srodtytul]Wraz z rewizjami indeksu[/srodtytul]

Pieniądze odpływają więc ze wszystkich rynków niezaliczanych do grupy rozwiniętych – ale nierównomiernie. – Gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej zwalniają zdecydowanie szybciej niż azjatyckie i pozostałe. To przekłada się na rynki akcji – mówi Jon Harrison, londyński strateg rynków wschodzących banku Dresdner Kleinwort. Jak zauważa Chris Weaver, strateg moskiewskiego banku inwestycyjnego Uralsib Capital, inwestorzy wciąż mają też w pamięci kryzysy rosyjsko-gruziński i rosyjsko-ukraiński.

Duża część funduszy, decydując o składzie swoich portfeli, kieruje się niemal wyłącznie wagami poszczególnych rynków w ramach [link=http://grafika.parkiet.com/gparkiet/55285][b]MSCI Emerging[/b][/link] Markets. Przy cotygodniowych aktualizacjach tego najważniejszego indeksu rynków wschodzących bierze się pod uwagę m.in. kapitalizację spółek, liczbę akcji w wolnym obrocie, ich płynność oraz dojrzałość rynku. W ciągu ostatniego półrocza analitycy firmy MSCI Barra najmocniej zdegradowali Rosję (jej udział spadł z 8,94 do 5,82 proc.), Polskę (z 1,77 do 1,14 proc.) oraz Węgry (z 0,83 do 0,43 proc.).

[srodtytul]Coraz bardziej na wschód[/srodtytul]

Lekko wzrosły wagi niektórych rynków Ameryki Łacińskiej, jednak ostatnie miesiące to był czas Chin. Latem odpowiadały one za około 15 proc. indeksu, dziś już za ponad 19 proc. W tym czasie udział akcji chińskich w portfelach funduszy rósł analogicznie z 10–11 do ponad 15 proc. Na popularności Państwa Środka zyskiwały również inne kraje Dalekiego Wschodu. Wśród czterech rynków o największych wagach w MSCI EM i w aktywach funduszy znajdują się nie tylko Chiny, ale także Korea Płd. i Tajwan. Co ciekawe, już ponadczterokrotnie wyższy niż Polska udział w indeksie ma Izrael.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?