ECB: Nie będzie ułatwień podczas przyjmowania euro

Europejski Bank Centralny nie zgadza się na wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty w krajach Europy Wschodniej bez formalnego członkostwa w strefie euro

Publikacja: 07.04.2009 12:25

ECB: Nie będzie ułatwień podczas przyjmowania euro

Foto: AFP

Władze ECB odpowiedziały w ten sposób na poufną publikację Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rekomendującą nieformalne wprowadzenie euro w miejsce walut narodowych niektórych państw Europy Środkowo-Wschodniej.

- Kraje UE z regionu Europy Środkowo-Wschodniej powinny rozważyć jak najszybsze przyjęcie euro, nawet przed formalnym wejściem do strefy wspólnego pieniądza – wynika z poufnego raportu MFW, do którego dotarł Financial Times.

Inwestorzy bardzo entuzjastycznie zareagowali na te doniesienia i waluty krajów regionu wyraźnie umacniały się w poniedziałek.

Urzędnicy i komentatorzy z nowych państw członkowskich UE byli podzieleni. Niektórzy sugerowali, że chociaż pomysł może nie być odpowiedni dla państw z płynnym kursem walutowym, takich jak Polska i Czechy, to może być korzystny dla mniejszych krajów o ustalonych stałych kursach wymiany, w szczególności państw bałtyckich.

Miroslav Singer, zastępca prezesa Czeskiego Banku Narodowego, powiedział, że takie propozycje mogą być dobre dla gospodarek ze stałym kursem wymiany walutowej, o ile rezerw w walutach obcych tego kraju są wystarczające.

- W pełni się zgadzam z wnioskiem MFW, ale obawiam się, że UE i ECB nie są skłonni do zmiany swojego stanowiska – dodał Singer.

[srodtytul]Ułatwienia nie są przewidziane[/srodtytul] ECB nalega by kraje przyjmujące euro trzymały się całościowej procedury, a co za tym idzie i spełniały wszystkie zasady akcesji.

Ewald Nowotny, członek rady prezesów ECB, powiedział agencji Reuters: - Wniosek MFW jest nie realistyczny. Członkostwo w europejskiej unii walutowej ma bardzo jasne zasady i te zasady muszą być przestrzegane. Z ekonomicznego punktu widzenia, wprowadzenie ułatwień nie byłoby dobrym sygnałem wobec zaufania do waluty euro -

ECB od dawna utrzymuje stanowisko, że kraje chcą przyjąć europejską walutę muszą ustabilizować inflację, deficyt, stop procentowe i kurs walutowy i spędzić dwa lata w tzw. przedsionku strefy euro - Exchange Rate Mechanism II.

- Euroizacja (zamiana waluty krajowe na euro) nie jest sposobem na ominięcie kontroli stabilności wewnątrz systemu ERM II – powiedział Jean-Claude Trichet, prezes EBC, w Parlamencie Europejskim w czerwcu 2007 r.

Jean-Claude Juncker, premier Luksemburga i przewodniczący ministrów finansów w strefie euro, podkreślił, że kraje, które chcą przyjąć euro nie mogą iść na skróty.

[srodtytul]Euroizacja to może być dobre rozwiązanie dla krajów bałtyckich[/srodtytul]

Piotr Kalisz, główny ekonomista w Citibank Handlowy twierdzi, że wniosek MFW nadaje się najlepiej dla "małych gospodarek, jak kraje bałtyckie. W krajach takich jak Polska i Czechy, takie rozwiązanie być przydatne tylko w przypadku wyjątkowo silnego kryzysu”.

Urzędnicy na Węgrzech i w Rumunii zareagowali sceptycznie na wniosek MFW. Adrian Vasilescu, doradca w rumuńskim banku centralnego, powiedział, że „szybkie przejścia na euro jest niemożliwe".

Natomiast Torbjorn Becker, dyrektor instytutu Transition Economics w Sztokholmie, mówi, że euroizacja ma sens dla państw bałtyckich. – Te kraje przymierzają się do tego już od dłuższego czasu. To tylko kwestia wyboru odpowiedniego momentu – twierdzi Becker.

[link=http://blog.parkiet.com/wilkowicz/2009/04/07/euro-powrot-do-przeszlosci/][srodtytul]Euro: powrót do przeszłości[/srodtytul][/link]

[link=http://www.parkiet.com/artykul/29,798596_Euro_za_wszelka_cene_.html][srodtytul]Euro bez spełniania kryteriów[/srodtytul][/link]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?