Bank Światowy obniżył prognozy

W ciągu minionego roku analitycy Banku Światowego co kwartał korygowali w dół prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok. Tymczasem rosnący optymizm inwestorów i przedsiębiorców zapowiada, że najgorsze świat ma zapewne za sobą

Publikacja: 23.06.2009 08:03

Bank Światowy obniżył prognozy

Foto: GG Parkiet

Bank Światowy przewiduje, że w tym roku globalna recesja będzie głębsza niż instytucja ta prognozowała jeszcze w marcu, i ostrzega, że mniejszy dopływ kapitału do krajów rozwijających się zwiększy rozmiary biedy i bezrobocia.

[srodtytul]Większy pesymizm niż w MFW[/srodtytul]

Światowy PKB ma w tym roku zmniejszyć się o 2,9 proc., podczas gdy w poprzedniej prognozie zakładano spadek tego wskaźnika o 1,7 proc. W przyszłym roku globalny PKB ma wzrosnąć o 2 proc., czyli mniej, niż poprzednio prognozowane 2,3 proc. BŚ przyznaje, że wprawdzie ożywienie na świecie może zacząć się w tym roku, ale kraje biedne skorzystają z poprawy koniunktury później niż bogate.

Prognoza Banku Światowego jest bardziej pesymistyczna niż jego siostrzanej organizacji – Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW przewiduje spadek globalnego PKB w tym roku jedynie o 1,3 proc. i wzrost o 2,4 proc. w przyszłym roku. W miniony piątek fundusz zapowiedział, że zamierza skorygować swoje prognozy „lekko w górę”. Wczorajszy raport BŚ kontrastuje też z poglądami miliardera George’a Sorosa, który w sobotę powiedział w polskiej telewizji, że najgorsza faza kryzysu finansowego jest „za nami”.

[srodtytul]Ob­ro­ty han­dlo­we zmniej­szà si´ pra­wie o 10 pro­cent[/srodtytul]

Bank Światowy obniżył swoją prognozę dla największych gospodarek. PKB Stanów Zjednoczonych ma zmniejszyć się o 3 proc., podczas gdy w marcu spodziewano się spadku o 2,4 proc. PKB Japonii skurczy się o 6,8 proc. – w marcu przewidywano spadek o 5,3 proc. – strefy euro zaś o 4,5 proc., a nie o 2,7 proc.

Obroty światowego handlu mogą zmniejszyć się w tym roku o 9,7 proc. W marcowej prognozie Bank Światowy spodziewał się ich spadku o 6,1 proc. Zapewne dłużej, niż przewidywano, potrwa okres osłabionego popytu konsumpcyjnego, co spowoduje znaczący spadek eksportu.

[srodtytul]Biedni jeszcze bardziej zbiednieją[/srodtytul]

– Bezrobocie będzie rosło i zwiększą się obszary ubóstwa w rozwijających się gospodarkach, co znacząco zmniejszy możliwości zwalczania nędzy – głosi raport Banku Światowego. Napływ kapitału z eksportu, bezpośrednich inwestycji zagranicznych i pomocy spadnie z rekordowych 1,2 bln USD w 2007 r. do 363 mld USD w tym roku. W rezultacie wzrost gospodarczy krajów rozwijających się wyniesie w tym roku 1,2 proc., a nie 2,1 proc., jak prognozowano w marcu.

O wiele bardziej, niż wcześniej szacowano, ucierpią rozwijające się gospodarki Europy i Azji Środkowej. Ich PKB ma spaść w tym roku o 4,7 proc. Przy czym we wschodniej i środkowej Europie spadek ten ma wynieść 1,6 proc., a w dawnych radzieckich republikach środkowoazjatyckich 6,2 proc. PKB Rosji ma zmniejszyć się o 7,5 proc., a nie o 4,5 proc., jak BŚ przewidywał w marcu. I w tych analizach Polska wypada lepiej od sąsiadów. W tym roku nasz PKB ma wzrosnąć o 0,5 proc., a w 2011 r. już o 3,7 proc.

[srodtytul]Optymizm przedsiębiorców[/srodtytul]

Z ankiet przeprowadzanych wśród niemieckich i japońskich przedsiębiorców wynika, że w największych gospodarkach zarówno Europy, jak i Azji recesja słabnie.

Indeks nastrojów w biznesie, obliczany przez instytut Ifo w Monachium, wzrósł do 85,9 pkt, z 84,3 w maju. Ekonomiści spodziewali się 85 pkt. Jest to trzecia kolejna zwyżka tego wskaźnika. W marcu odnotował on 26-letnie minimum na poziomie 82,2 pkt.

Zamówienia dla niemieckiego przemysłu nie zmieniły się w kwietniu po marcowym wzroście. Zaufanie inwestorów było w czerwcu największe od trzech lat. Bundesbank potwierdził wczoraj, że tendencje recesyjne osłabły po I kwartale i po przewidywanej na jesień stabilizacji od przyszłego roku do Niemiec wróci wzrost gospodarczy.

W Japonii indeks zaufania biznesu wzrósł po raz pierwszy od trzech kwartałów. Wskaźnik nastrojów szefów dużych spółek wzrósł do minus 13,2 pkt z rekordowo niskiego poziomu minus 66 pkt przed trzema miesiącami. Popyt na usługi był w kwietniu o 2,2 proc. większy niż w marcu, a spadek zapasów zapowiada wzrost produkcji.

Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych