Surowa kara dla Pfizera

Rekordową w historii amerykańskiego sądownictwa karę 2,3 mld USD zapłaci gigant farmaceutyczny Pfizer za nielegalny marketing swoich leków.

Publikacja: 04.09.2009 08:47

Największy na świecie koncern farmaceutyczny zapłaci 1,3 mld USD tytułem grzywny za uchybienia przy sprzedaży leku przeciwzapalnego Bextra. Dodatkowy 1 mld USD zostanie przeznaczony na odszkodowania dla pacjentów stosujących inne specyfiki firmy.

Zdaniem analityków, ugoda z administracją nie wpłynie na zdolność Pfizera do sprzedawania swoich produktów. Może mieć jednak znaczenie w negocjacjach z rządem w sprawie reformy systemu opieki zdrowotnej. Inwestorzy byli na ugodę przygotowani. Koncern już w styczniu informował o utworzeniu rezerwy na procesy związane z Bextrą. Stąd jego notowania na ogłoszenie kary niemal nie zareagowały.

Pfizer przyznał się, że zachęcał do stosowania Bextry – obecnie wycofanej ze sprzedaży ze względu na powodowanie zwiększonego ryzyka wystąpienia ataku serca lub udaru – do leczenia schorzeń i stosowania w dawkach niezatwierdzonych przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Jak wynika z dokumentów sprawy, Pfizer nielegalnie promował też lek Geodon na schizofrenię, antybiotyk Zyvox i stosowany przy epilepsji specyfik Lyrica.

W ramach kampanii marketingowych Pfizer zabierał lekarzy na egzotyczne wycieczki w nadziei, że przekona ich do zwiększenia liczby wystawianych recept na swoje produkty.

Wątpliwe jednak, aby kara dla Pfizera przyczyniła się do zmian w sposobie promowania leków. Zdaniem ekspertów, zachęcanie lekarzy do przepisywania lekarstw niezgodnie z przeznaczeniem jest w USA – a zapewne także i w innych krajach – praktyką powszechną. Zalecane jest zaostrzenie regulacji, ale tak długo, jak długo osiągane zyski będą większe od potencjalnych kar, firmy farmaceutyczne nie będą skłonne do rewizji swojej polityki marketingowej.

Sam Pfizer był wcześniej już trzykrotnie karany za podobne uchybienia. Wcześniej w tym roku bardzo wysoką grzywnę za to samo przestępstwo zapłacił koncern Eli Lilly.

Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów