Od lutego ub.r. kurs rubla do dolara wzrósł o 17 proc.

Rada banku obniżyła stopę refinansową o jedną czwartą punktu procentowego, do rekordowo niskiego poziomu 8,25 proc. Piątkowa decyzja zacznie obowiązywać od poniedziałku. Poprzedniej redukcji stóp, też o ćwierć pkt proc., Bank Rosji dokonał 19 lutego.

Bank uznał obniżenie stóp za konieczne w momencie, gdy ożywienie gospodarcze traci rozpęd po rekordowym spadku PKB w 2009 r. W lutym zmniejszyło się tempo wzrostu produkcji przemysłowej, a wartość pożyczek bankowych nadal spadała, mimo że w ostatnich trzech miesiącach poprawiły się warunki kredytowe.

– Bezrobocie i słaby popyt na kredyty hamują ożywienie – uważa Andriej Kostin, szef VTB, drugiego pod względem wielkości rosyjskiego banku. Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 1,9 proc. po zwyżce o 7,8 proc. w styczniu rok do roku. Wartość kredytów zaciągniętych przez rosyjskie przedsiębiorstwa była w lutym o 0,3 proc. mniejsza niż w styczniu, a w marcu też nie odnotowano wzrostu – poinformował Giennadij Melikjan, wiceprezes banku centralnego.

„Mimo pewnych pozytywnych zmian w makroekonomicznych tendencjach, które wskazują na ożywienie aktywności gospodarczej, proces ten nadal jest niewystarczająco stabilny” – napisano w uzasadnieniu redukcji stóp. Ich obniżenie ma zmniejszyć koszty kredytów, a tym samym zwiększyć ich dostępność i „stworzyć warunki do pełnego ożywienia krajowego popytu”. Bank Rosji zezwolił też na większą zmienność kursów rubla, gdyż obniżenie stóp powinno zahamować napływ kapitału spekulacyjnego i tym samym przyczynić się do zrównoważenia krajowego rynku walutwego.