EADS: słaby dolar i straty

Europejski gigant lotniczo-wojskowy EADS ogłosił, że deprecjacja dolara wpędziła go w I kwartale w stratę netto, ale podtrzymał prognozę lepszych rocznych wyników.

Aktualizacja: 25.02.2017 19:27 Publikacja: 13.05.2011 17:29

Strata netto wyniosła 12 mln euro (17 mln dol.) po zysku 103 mln rok wcześniej. Obroty zwiększyły się o 10 proc. do 9,9 mld euro. Zysk operacyjny wyniósł 1,3 mld, podobnie jak przed rokiem.

EADS potwierdził optymistyczną prognozę dla całego roku, spodziewa się wzrostu zysków i obrotów. Jego filia lotnicza Airbus zastanawia się nad zwiększeniem tempa produkcji samolotów z rodziny A320. Podwyższone już tempo 40 sztuk miesięcznie ma osiągnąć na początku 2012 r., ale popyt na te masywny zwłaszcza nowej generacji A320neo, jest duży. Decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce.

Po 4 miesiącach Airbus otrzymał zamówienia na 169 samolotów, część klientów zrezygnowała jednak, więc jego portfel zamówień zwiększył się netto o 90 sztuk.

Odrębnie dyrektor finansowy EADS, Hans-Peter Ring ogłosił, że firma planuje dostawę w tym roku ponad 20 superjumbo A380. Wcześniej rzecznik Airbusa mówił o 18 sztukach. Po 4 miesiącach przekazano klientom tylko pięć sztuk, ale Airbus przyspiesza tempo produkcji, zakłócone zmianami w silnikach Rolls-Royce'a — wyjaśnił Ring.

Te właśnie dobre perspektywy filii lotniczej spowodowały, że akcje EADS w Paryżu skoczyły o prawie 6 proc.

Firma matka Airbusa zwiększyła także możliwości kupowania aktywów, bo jej zasoby gotówkowe wzrosły do rekordowej sumy 12,2 mld dolarów. Taka góra wolnej gotówki może okazać się kłopotliwa dla EADS, który zmusił rządy kilku krajów do dołożenia 3,5 mld euro do programu produkcji samolotu transportowego A400M, a teraz chce skorzystać z kwestionowanych przez Amerykanów pożyczek państwowych na realizację programu cywilnego A350.

W Niemczech Partia Zielonych zarzuciła już EADS, że wymusił pomoc sugerując, iż bez niej europejska firma może zbankrutować.

Prezes EADS Louis Gallois bronił umowy z rządami, która zmniejszy wielkość strat producenta. Analitycy uważają, że EADS musi znaleźć dobry cela do zainwestowania swego majątku, aby nie narazić się prywatnym inwestorom i zachować też środki na przyszłość, gdyby nie mógł korzystać z pomocy publicznej.

Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej
Gospodarka światowa
S&P500 z szansą na 5,8 tys. pkt. Doda skrzydeł GPW?
Gospodarka światowa
PKB Japonii skurczył się w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Inflacja nie przeszkadza giełdom w biciu rekordów
Gospodarka światowa
Inflacja USA nie sprawiła przykrej niespodzianki inwestorom