Chiny: 124 mld dol. wyciekło z kraju

Przez 15 lat skorumpowani chińscy oficjele uciekali z kraju wywożąc zdobyte fortuny. Tym sposobem kraj opuściło prawie 124 mld dol.

Aktualizacja: 25.02.2017 15:39 Publikacja: 17.06.2011 17:54

Od połowy lat 90. skorumpowani urzędnicy skradli prawie 124 mld dolarów i uciekli z nimi za granicę,

Od połowy lat 90. skorumpowani urzędnicy skradli prawie 124 mld dolarów i uciekli z nimi za granicę, głównie do USA - podał w opublikowanych w tym tygodniu badaniach bank centralny Chin

Foto: Bloomberg

Z raportu opublikowanego przez chiński bank centralny wynika, że od połowy lat 90., do 2008 roku, z kraju uciekło około 17 tys. osób. Głównie byli to skorumpowani członkowie Komunistycznej Partii Chin, policjanci, sędziowie oraz prezesi państwowych przedsiębiorstw. Wraz z nimi zniknął zdobyty przez nich majątek, który eksperci z Ludowego Banku Chin oszacowali na wartość prawie 124 mld dol.

[srodtytul]Przechowywać w bezpiecznym miejscu[/srodtytul]

Jak informuje "Finacial Times" raport, który okraszony został naklejką „materiały wewnętrzne, przechowywać w bezpiecznym miejscu” powstał w czerwcu 2008 r. Światło dzienne ujrzał on dopiero w tym tygodniu opublikowany na stronie internetowej agendy Ludowego Banku Chin zajmującej się walką z praniem brudnych pieniędzy. Szybko wzbudził ogromne zainteresowanie internatów i niestety równie szybko zniknął z serwerów banku. Zanim jednak to nastąpiło można było poznać wiele ciekawostek na temat sposobów wywożenia pieniędzy.

[srodtytul]Worek z gotówką[/srodtytul]

Jedną z najpopularniejszych metod był klasyczny worek z gotówką na plecach. Skorumpowani Chińczycy wywozili w walizkach duże kwoty lub przelewali je do mieszkających za granicą przyjaciół, krewnych czy innych zaufanych osób. Bardziej wyszukanym sposobem, ale wymagającym większych znajomości, a co za tym idzie niedostępnym dla każdego było wykorzystanie sfałszowanych dokumentów handlowych. Kradzieże maskowano transakcjami biznesowymi poprzez zakładanie prywatnych firm, na rachunek, których wpływały pieniądze.

[srodtytul]Pracownicy fiskusa podatni na korupcję[/srodtytul]

Ci, którzy w końcu dorobili się wystarczająco dużo nie pozostawali długo mieszkańcami Chin. Większość z uciekinierów skierowało się do USA. Mocno obleganymi kierunkami była także Kanada, Australia oraz Holandia. Te kierunki zarezerwowane były jednak tylko dla tych, którzy byli w stanie szybko załatwić sobie wizę. Pozostali kierowali się do krajów Europy Wschodniej oraz Afryki. Reprezentanci najniższego szczebla kończyli najczęściej w krajach sąsiednich.

Raport wymienia także, które sektory gospodarki okazały się najbardziej podatne na korupcje. Za najbardziej wrażliwe uznano branże finansową, państwowe monopole, budownictwo, transport oraz fiskusa.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec