Łotwa prześcignęła Szwajcarię

Do Łotwy szerokim strumieniem płynie kapitał zagraniczny. Kraj ten korzysta na kłopotach Cypru

Aktualizacja: 12.02.2017 22:53 Publikacja: 02.09.2012 11:59

Bałtyckie państwo przechwytuje pieniądze kosztem Cypru, gdzie wcześniej szerokim strumieniem napływał kapitał z byłych  republik radzieckich. Teraz wyspa Afrodyty boryka się z trudnościami z powodu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i  finansowo jest mniej   bezpieczna niż kiedyś.

W pierwszym półroczu depozyty w łotewskich bankach wzrosły o 1,2 miliarda dolarów, a nie rezydenci trzymają w nich już 10 miliardów dolarów, co stanowi prawie połowę wszystkich depozytów. To większy odsetek niż w przypadku Szwajcarii, gdzie wynosi on 43 proc.

Łotwa, od dawna mająca status uprzywilejowanego centrum finansowego, korzysta nie tylko na kłopotach Cypru, ale także na ucieczce kapitału z Rosji skąd od 2007 roku odpłynęło 350 miliardów dolarów.

Duży napływ kapitału sprzyja wprawdzie akcji kredytowej łotewskich banków, ale jednocześnie zagraża stabilności systemu finansowego, przed czym ostrzegał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, podkreślając krótkoterminowy charakter tego rodzaju zobowiązań, gdyż inwestorzy mogą szybko wycofać swoje pieniądze.

Jednocześnie Organizacja Narodów Zjednoczonych i tropiąca korupcję Global Wittness,  uważają, że regulacje finansowe na Łotwie są zbyt liberalne, a klientów banków nie prześwietla się w wystarczającym stopniu. Zdaniem tych organizacji Łotwa utrzymuje potajemne kontakty z krajami Azji Centralnej i Afryki.

Jednak Andris Vilks, minister finansów bałtyckiej republiki jest przekonany, że dla inwestorów szukających odpowiedniego miejsca do ulokowania pieniędzy Łotwa pozostanie atrakcyjnym kierunkiem.

Do niedawna takim bardzo atrakcyjnym kierunkiem wędrówki pieniędzy zamożnej klienteli ze Wschodu był Cypr, gdzie w latach 2007-2011  depozyty inwestorów spoza strefy euro wzrosły o 41 proc., a ostatnio w okresie dwunastu miesięcy (do czerwca obecnego roku) zmniejszyły się o 85 milionów euro do 21,8 mld euro.  Koszt CDS-ów, instrumentów zabezpieczających przed niewypłacalnością Cypru z tytułu emisji obligacji skarbowych  w okresie ostatnich pięciu miesięcy podskoczył o ponad 200 punktów bazowych do 1383 pb i pod tym względem gorsza jest tylko Grecja.

Natomiast Łotwa w grudniu 2011 przestała korzystać ze wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a w drugim kwartale 2012 roku jej produkt krajowy brutto zwiększył się najbardziej w Unii Europejskiej. Łotewskie  CDS-y potaniały w tym roku o prawie 135 punktów bazowych do 230 pb.

- Łotwa korzysta z bliskiego sąsiedztwa  byłych radzieckich rynków, jak Rosja czy Ukraina i z faktu, iż wielu jej mieszkańców posługuje się językiem rosyjskim – zauważa Gene  Zołotariew, założyciel i szef zarządzającej majątkiem genewskiej firmy Maximus Capital.

W skali globalnej depozyty inwestorów nie będącymi rezydentami w danym kraju wynoszą 32 biliony dolarów, szacuje londyńska instytucja Tax Justice Network, powołana dziewięć lat przez brytyjski parlament. Zajmuje się ona unikaniem płacenia podatków, konkurencją podatkową oraz rajami finansowymi.  W. Z. Bloomberg

Gospodarka światowa
Niedźwiedzie w pułapce. Nie pomagają czarne łabędzie ani waniliowe opcje
Gospodarka światowa
Nvidia znów rozgrzała rynek
Gospodarka światowa
Niemiecki przemysł motoryzacyjny w zapaści
Gospodarka światowa
Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach
Materiał Promocyjny
Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?
Gospodarka światowa
Nvidia rozgrzała emocje inwestorów. Ceny akcji w rok wzrosły o 209 proc.
Gospodarka światowa
Akcje Nvidii pierwszy raz przebiły 1.000 USD. Wyniki przebiły oczekiwania