The Wall Street Journal: Chiński bank oddał prymat rywalowi z USA

Oto jak zmienne są losy po obu stronach Pacyfiku – Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oddał koronę największego na świecie banku pod względem wartości rynkowej amerykańskiej spółce Wells Fargo. Stało się to po sześciu latach od chwili, gdy chiński bank znalazł się na szczycie tej klasyfikacji w przededniu globalnego kryzysu finansowego.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:00 Publikacja: 25.07.2013 06:00

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oddał koronę największego na świecie banku pod względ

Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) oddał koronę największego na świecie banku pod względem wartości rynkowej amerykańskiej spółce Wells Fargo

Foto: Bloomberg

Na zamknięciu wtorkowych notowań kapitalizacja Wells Fargo wyniosła 236,4 mld USD, a ICBC 225,2 mld USD. 25 lipca 2007 r. ICBC był wart 245,9 mld USD i zajął pierwsze miejsce na tej liście, a Wells Fargo był na niej 9. z kapitalizacją 115,9 mld USD.

Kiedy w lipcu 2007 r. chiński bank wydarł globalny prymat Citigroup, okrzyknięto to milowym krokiem na drodze Chin do pozycji międzynarodowej potęgi gospodarczej.

A gdy wkrótce wiele olbrzymich zachodnich banków znalazło się na krawędzi bankructwa, w tym również Citigroup, wielu obserwatorów umocniło się w przekonaniu, że banki w Stanach Zjednoczonych i innych wolniej rozwijających się bogatych krajach stają się bardziej ryzykowne od tych w biedniejszych, ale szybko rosnących Chinach.

Ale obniżone prognozy chińskiego wzrostu gospodarczego i kredytowa blokada, która na wiosnę dotknęła tamtejszy sektor finansowy, znowu zmieniły poglądy obserwatorów, tym bardziej że w Stanach Zjednoczonych koniunktura  gospodarcza poprawia się, a koniec rekordowo niskich stóp procentowych może być bliski. W rezultacie hossa na akcjach amerykańskich banków znacząco podniosła wartość takich spółek jak J.P. Morgan Chase i właśnie  Wells Fargo.

– Mamy do czynienia z odwróceniem spodziewanego zagrożenia o 180 stopni. Amerykańskie banki wychodzą z niebezpiecznej strefy, a chińskie w nią wchodzą – uważa  Paul Schulte, prezes Schulte Research, niezależnej firmy analitycznej z Hongkongu. Do ubiegłego roku Schulte był strategiem rynkowym w China Construction Bank, drugim pod względem wielkości w Chinach.

Wraz z powolnym, ale trwałym rozwojem amerykańskiej gospodarki poprawia się kondycja tamtejszych banków. Zmniejszają się rezerwy na złe kredyty. Tylko 16 banków, w większości małych, zbankrutowało w ubiegłym roku, w porównaniu ze 157 w rekordowym 2010 r. W minionym kwartale zysk Wells Fargo, największego w USA banku hipotecznego, wzrósł o 19 proc., do 5,52 mld USD, w wyniku ożywienia w budownictwie mieszkaniowym.

Tymczasem w Chinach rosną obawy, że system finansowy znalazł się na niebezpiecznej ścieżce, bo w wyniku blokady kredytowej stopy międzybankowe osiągnęły dwucyfrowy poziom.

Gospodarka światowa
Wraz z porażką Trudeau kończy się epoka w polityce i gospodarce
Gospodarka światowa
Antynaftowe regulacje zaszkodziły gospodarce kanadyjskiej
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,4 procent
Gospodarka światowa
Stopa inflacji w 2024 r. w Niemczech niższa niż w trzech poprzednich latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kogo upolował Hindenburg?
Gospodarka światowa
Spółki z Niemiec odczuwają największy stres