Bank UBS pozwany w Stanach

Rząd USA złożył pozew, oskarżając największy szwajcarski bank UBS Group o oszukanie inwestorów w zakresie sprzedaży papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami, które doprowadziły do globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2009.

Publikacja: 09.11.2018 14:33

Bank UBS pozwany w Stanach

Foto: Bloomberg

Notowania banku na giełdzie w Nowym Jorku zakończyły wczorajszą sesję z 2 proc. spadkiem.

Pozew przeciwko UBS dotyczy wprowadzenia w błąd inwestorów co do jakości produktów inwestycyjnych opartych na kredytach subprime i innych ryzykownych kredytach hipotecznych. Łączna wartość sprzedanych papierów w latach 2006–2007 wyniosła 41 mld USD. Oskarżenie zostało wystosowane po tym, gdy UBS odrzucił proponowaną przez rząd Stanów Zjednoczonych ugodę, na mocy której miałby zapłacić 2 mld USD kary. Amerykańskie prawo federalne zezwala na nakładanie kar do wysokości zysku uzyskanego przez bank lub inny podmiot z powodu uchybienia.

Amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że inwestorzy ponieśli ogromne straty, ponieważ UBS niewystarczająco informował ich o możliwym ryzyku. Bank zamierza przed sądem dowieść swojej niewinności. – Roszczenia Departamentu Sprawiedliwości nie są poparte faktami ani prawem. UBS jest pewny swojej pozycji prawnej i jest w pełni przygotowany do obrony przed sądem – czytamy w oświadczeniu banku.

Przypadek ten jest jednym z ostatnich dotyczących podejrzeń o rzekome niewłaściwe postępowanie przy sprzedaży przez duże banki hipotecznych papierów wartościowych, które były główną przyczyną kryzysu finansowego. Wcześniej na ugodę zgodziły się: Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley i Royal Bank of Scotland. Podobnie jak UBS, Barclays również opierał się zarzutom wystosowanym przez Departament Sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się w marcu, Barclays zapłacił grzywnę w wysokości 2 mld USD.

Jasne było, że w końcu bank będzie musiał zmierzyć się z amerykańskimi urzędnikami. Według analityków UBS zarezerwował w związku z tym połowę z kwoty 1,2 mld USD przeznaczonej na tzw. dodatkowe ryzyka prawne.

Nie jest to jednak jedyna sprawa sądowa, z którą zmaga się szwajcarski pożyczkodawca. Śledczy we Francji zarzucają bankowi, że ten pomógł bogatym klientom unikać płacenia podatków w ich kraju. UBS odrzucił jednak ugodę, na mocy której musiałby zapłacić 1,25 mld USD kary.

Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale