Bank UBS pozwany w Stanach

Rząd USA złożył pozew, oskarżając największy szwajcarski bank UBS Group o oszukanie inwestorów w zakresie sprzedaży papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami, które doprowadziły do globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2009.

Publikacja: 09.11.2018 14:33

Bank UBS pozwany w Stanach

Foto: Bloomberg

Notowania banku na giełdzie w Nowym Jorku zakończyły wczorajszą sesję z 2 proc. spadkiem.

Pozew przeciwko UBS dotyczy wprowadzenia w błąd inwestorów co do jakości produktów inwestycyjnych opartych na kredytach subprime i innych ryzykownych kredytach hipotecznych. Łączna wartość sprzedanych papierów w latach 2006–2007 wyniosła 41 mld USD. Oskarżenie zostało wystosowane po tym, gdy UBS odrzucił proponowaną przez rząd Stanów Zjednoczonych ugodę, na mocy której miałby zapłacić 2 mld USD kary. Amerykańskie prawo federalne zezwala na nakładanie kar do wysokości zysku uzyskanego przez bank lub inny podmiot z powodu uchybienia.

Amerykańscy prokuratorzy twierdzą, że inwestorzy ponieśli ogromne straty, ponieważ UBS niewystarczająco informował ich o możliwym ryzyku. Bank zamierza przed sądem dowieść swojej niewinności. – Roszczenia Departamentu Sprawiedliwości nie są poparte faktami ani prawem. UBS jest pewny swojej pozycji prawnej i jest w pełni przygotowany do obrony przed sądem – czytamy w oświadczeniu banku.

Przypadek ten jest jednym z ostatnich dotyczących podejrzeń o rzekome niewłaściwe postępowanie przy sprzedaży przez duże banki hipotecznych papierów wartościowych, które były główną przyczyną kryzysu finansowego. Wcześniej na ugodę zgodziły się: Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley i Royal Bank of Scotland. Podobnie jak UBS, Barclays również opierał się zarzutom wystosowanym przez Departament Sprawiedliwości. Sprawa zakończyła się w marcu, Barclays zapłacił grzywnę w wysokości 2 mld USD.

Jasne było, że w końcu bank będzie musiał zmierzyć się z amerykańskimi urzędnikami. Według analityków UBS zarezerwował w związku z tym połowę z kwoty 1,2 mld USD przeznaczonej na tzw. dodatkowe ryzyka prawne.

Nie jest to jednak jedyna sprawa sądowa, z którą zmaga się szwajcarski pożyczkodawca. Śledczy we Francji zarzucają bankowi, że ten pomógł bogatym klientom unikać płacenia podatków w ich kraju. UBS odrzucił jednak ugodę, na mocy której musiałby zapłacić 1,25 mld USD kary.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?