Piłka nożna to tylko kwestia próżności? Idzie nowe…

Posiadanie drużyny piłkarskiej długo wydawało się nie przynoszącą zysku grą, tylko nieco czymś więcej niż projektem zaspokajającym próżność zdezorientowanych superbogaczy.

Aktualizacja: 06.01.2020 16:29 Publikacja: 06.01.2020 16:26

Piłka nożna to tylko kwestia próżności? Idzie nowe…

Foto: AdobeStock

Od niedawna jednak ta dyscyplina przyciąga właścicieli innego pokroju. Szczególnie dotyczy to angielskiej Premier League, gdzie wyceny klubów poszły w górę. Z powodu większej pewności finansowej stały się one bardziej atrakcyjne dla inwestorów, ale wychodzenie z takiego biznesu wciąż wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Już jedna czwarta z 20 klubów Premier League ma właścicieli wywodzących się z amerykańskiej branży private-equity.

Na przykład, Silver Lake ma 10 proc. udziałów w City Football Group, która jest właścicielem Manchester City Football Club, a Wes Edens, założyciel Fortress Investment Group , jest współwłaścicielem Aston Villa Football Club.

Kupujący zwykle nie chcą zdradzić, dlaczego inwestują w określony klub. Wolą mówić o niezrealizowanym potencjale sportowym niż zdolności do wyrwania więcej pieniędzy od kibiców.

Ale, jak pisze Bloomberg, pomysł na biznes wygląda dość prosto. Polega na zwiększaniu przychodów z działalności komercyjnej, szczególnie w Azji i USA i nadziei, że dochody z praw telewizyjnych nadal będą rosnąć.

Problemem piłkarskiego biznesu jest to, że ze wzrostem przychodów nie zawsze idą w parze zyski. W okresie minionych dziesięciu lat przychody Manchester United stale rosły i zwiększyły się o 75 proc. do 627 milionów funtów (821 mln dolarów), ale wynik finansowy był zmienny. W 2009 MU miał na plusie tylko 5,3 mln funtów, w następnym roku zaś było 48 mln funtów straty. W minionym roku finansowym zysk sięgał 19 mln funtów.

Łatwiej jest uzasadnić kupno mniejszego klubu na dorobku niż drużyny z górnej półki. Dobrym przykładem są Crystal Palace i West Ham mające właścicieli z branży private–equity.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?