Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tej elitarnej grupie, wartej w sumie około pół biliona dolarów, znajdą się stali bywalcy, tacy jak Ray Dalio – założyciel Bridgewater Associates, Steve Schwarzman – szef Blackstone Group, czy Jamie Dimon – prezes JPMorgan Chase & Co. Ich nazwiska widnieją na liście ponad 2 tys. gości z prawie 100 krajów, którzy wezmą udział w dorocznym Światowym Forum Gospodarczym w Davos.
– Jestem tu co roku od 40 lat – przyznał Rahul Bajaj z Indii. Nic zatem dziwnego, że czuje się w Davos jak w domu, tym bardziej że będzie mu towarzyszyło co najmniej 18 innych indyjskich miliarderów o łącznej wartości netto około 100 mld USD i reprezentujących szeroki wachlarz interesów: spółki technologiczne, huty czy fabryki motocykli. Sześciu z nich jest w indeksie miliarderów Bloomberga, który grupuje 500 najbogatszych ludzi świata.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.
JP Morgan przewiduje 4000 USD za uncję kruszcu do połowy 2026 roku, podczas gdy Citi prognozuje... spadki poniżej 3000 USD. Rynek dzielą różnice w interpretacji zachowań ETF-ów, zakupów banków centralnych i globalnych reform.