Analitycy: drastyczny spadek tempa wzrostu PKB Chin

Specjaliści z amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley prognozują, że w związku z epidemią koronawirusa tempo wzrostu PKB Chin w I kwartale 2020 r. w najgorszym scenariuszu może spaść do 3,5 proc.

Publikacja: 19.02.2020 16:18

Analitycy: drastyczny spadek tempa wzrostu PKB Chin

Foto: AFP

Oznaczałoby to ogromny spadek biorąc pod uwagę, że tempo wzrostu PKB Chin w IV kwartale 2019 r. wyniosło 6 proc. i było najniższe od 29 lat. Ten scenariusz jest najbardziej pesymistycznym, jednak w każdym przypadku koronawirus spowoduje spadek tempa wzrostu zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym. Analitycy wskazują, że wszystko zależy od tego jak szybko produkcja w chińskich fabrykach wróci do normalności.

Działalność produkcyjna w Państwie Środka została zakłócona, ponieważ władze zamknęły miasta w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa. Fabryki starają się przywrócić moce produkcyjne, jednak jak pokazują dane analityków Morgana Stanleya, zaledwie 30-50 proc. fabryk pracuje bez zakłóceń.

Amerykański bank stworzył trzy scenariusze:

„Szybka normalizacja produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 5,3 proc., a w całym 2020 r. 5,9 proc.

„Stopniowa normalizacja produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 4,2 proc., a w całym 2020 r. 5,7 proc.

„Znaczące zakłócenia w produkcji" – tempo wzrostu PKB w I kwartale wyniesie 3,5 proc., a w całym 2020 r. 5,6 proc.

Biorąc pod uwagę obecne tempo rozprzestrzeniania się wirusa i sposób w jaki chińskie władze radzą sobie z epidemią Morgan Stanley uważa, że najbardziej realny jest wzrost PKB o 4,2 proc. w I kwartale. Podkreślają jednak, że wirus może jeszcze przybrać na sile. - Na podstawie dowodów na to, że działalność produkcyjna wznawia się obecnie w bardzo umiarkowanym tempie, uważamy, że obecna sytuacja jest najbardziej zbliżona do scenariusza „stopniowej normalizacji "- napisali analitycy w raporcie.

W złagodzeniu skutków koronawirusa może jednak pomóc chiński rząd. Władze w Pekinie mogą zastosować szereg środków, które będą wspierać wzrost gospodarczy. Chodzi m.in. o obniżanie stóp procentowych, dotacje czy zwolnienia podatkowe w niektórych sektorach gospodarki.

Chiński urząd ds. zdrowia poinformował w środę, że łączna liczba zarażonych wynosi 74,18 tys., a liczba zgonów 2004, większość z nich w prowincji Hubei - epicentrum epidemii.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami