Kto korzysta na koronawirusie?

Panika na światowych giełdach spowodowała, że od początku roku notowania większości spółek znajdują się pod kreską. Są jednak branże, gdzie spadki są znacznie mniejsze, a niektóre firmy wypracowały trzycyfrowe stopy zwrotu.

Publikacja: 31.03.2020 05:00

Kto korzysta na koronawirusie?

Foto: AFP

– Sieci sprzedaży detalicznej, firmy działające w sektorze e-commerce, spółki z sektora IT zajmujące się telekonferencjami czy obsługą płatności w internecie, a także producenci żywności powinni wypaść o wiele lepiej niż reszta rynku. Rośnie również sprzedaż gier, bo objęci kwarantanną ludzie, którzy mają zapas gotówki, mogą poświęcić czas na ich kupowanie i granie, oglądanie filmów bądź seriali na platformach streamingowych – mówi Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxii.

Przykładem spółki, która zyskuje na obecnej sytuacji, jest Zoom Video Communications, dostawca oprogramowania do wideokonferencji. W związku z obostrzeniami dotyczącymi poruszania się ludzie zmuszeni są do pracy zdalnej, a spółka widzi ogromny popyt na swoje usługi. – Wiem na pewno, że firmy przekonają się, iż to jest sposób na pracę – powiedział Eric Yuan, prezes Zoom. Od początku roku akcje spółki zdrożały o około 130 proc., podczas gdy S&P 500 spadł w tym czasie o 21 proc.

Dobrze sobie radzą także firmy z branży e-commerce. W USA od początku wybuchu epidemii sprzedaż online wzrosła o 52 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a liczba kupujących przez internet zwiększyła się o 8,8 proc. – wynika z raportu Quantum Metric.

Obecny na Nasdaq chiński sklep internetowy JD.com odnotował 215-proc. wzrost sprzedaży artykułów spożywczych rok do roku w ciągu dziesięciu dni na przełomie stycznia i lutego. Od początku roku akcje spółki zdrożały o 13 proc., podczas gdy Nasdaq spadł o 16 proc.

W gronie spółek FAANG jedynymi, których akcje od początku roku wypracowały dodatnią stopę zwrotu, są gigant handlu e-commerce Amazon oraz platforma streamingowa Netflix, która również jest oblegana przez klientów.

Z kolei wskazana przez analityków branża gier już zauważa wzrost zainteresowania. W połowie marca platformę Steam odwiedzało ponad 20 mln osób dziennie, a sprzedaż była rekordowo wysoka. W I kw. chiński gigant Tencent notuje najszybsze tempo wzrostu przychodów od 2018 r.

Z drugiej strony inwestorzy widzą szansę w spółkach z sektora medycznego, co może się okazać pułapką. Notowania wielu firm z tej branży wystrzeliły, a informacje o produkcji testów na obecność koronawirusa czy rozpoczęciu prac nad szczepionką podsycały nadzieje inwestorów.

– Skomplikowana wydaje się sytuacja np. w branży medycznej, która również jest relatywnie odporna, przede wszystkim za sprawą wzrostu części spółek biotechnologicznych kupowanych pod wpływem doniesień mediów, ale w horyzoncie kilku miesięcy, gdy wygaśnie panika, te efekty mogą się zacierać i ustąpić pola ewidentnym problemom związanym z zaburzeniami w produkcji leków – tłumaczy Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion. DOS

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?