Niemcy: Hojny rząd nie zapobiegł głębokiej recesji

Stosunkowo łagodny przebieg epidemii, szybkie złagodzenie ograniczeń aktywności ekonomicznej, wprowadzonych w marcu w celu jej stłumienia, oraz hojne wsparcie rządu dla firm. Wszystko to nie było w stanie zapobiec załamaniu PKB Niemiec w II kwartale.

Publikacja: 31.07.2020 05:00

Niemcy: Hojny rząd nie zapobiegł głębokiej recesji

Foto: AFP

Według wstępnych danych największa gospodarka strefy euro skurczyła się w minionym kwartale o 10,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 11,7 proc. rok do roku. Tak głębokiej recesji Niemcy nie doświadczyły co najmniej od początku lat 70. XX w. Uwzględniając I kwartał, gdy tamtejszy PKB spadł o 2 proc. kwartał do kwartału, gospodarka Niemiec jest o ponad 12 proc. mniejsza niż pod koniec ub.r.

Na pierwszy rzut oka czwartkowe dane nie są zaskoczeniem. Ekonomiści przeciętnie oceniali, że PKB Niemiec zmalał w II kwartale o około 9 proc. kwartał do kwartału. W ostatnich tygodniach, po publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w maju, a także ankietowych wskaźników koniunktury w kolejnych miesiącach, wielu ekonomistów po cichu liczyło jednak na to, że ich oczekiwania okażą się nadmiernie pesymistyczne. Ze względu na ogromną niepewność, tylko nieliczni decydowali się na rewizję prognoz. Ci, którzy to zrobili, spodziewali się w II kwartale zniżki PKB o zaledwie 5–6 proc. kwartał do kwartału.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Co się kryje za wielkim procesem wietnamskiej potentatki?
Gospodarka światowa
Rajd na Wall Street zagrożony. Czego potrzebują traderzy?
Gospodarka światowa
Berkshire Hathaway gromadzi gotówkę. Buffett pozbywa się akcji
Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi