Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści zdawali sobie sprawę z tego, że styczeń przyniósł przyspieszenie wzrostu produkcji budowlano-montażowej po tym, jak w grudniu wzrosła ona realnie (czyli w cenach stałych) o zaledwie 3,1 proc. Przemawiała za tym przede wszystkim niska baza odniesienia sprzed roku, gdy aktywność w budownictwie wyraźnie zmalała, ale też korzystne warunki pogodowe. Przeciętnie jednak ekonomiści szacowali, że produkcja budowlana wzrosła o 4,6 proc. rok do roku, a nie o 20,8 proc., jak podał w poniedziałek GUS.
Spośród 23 uczestników naszej comiesięcznej ankiety, tylko dwóch spodziewało się zwyżki aktywności w budownictwie o ponad 20 proc. rok do roku.
O tym, że efekt niskiej bazy nie był jednym powodem takiego wystrzału produkcji budowlanej w ujęciu rok do roku, świadczy to, że po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się ona aż o 19 proc. w stosunku do grudnia. To najlepszy wynik w historii.
Jak wynika z danych GUS, najbardziej – aż o 39 proc. rok do roku, po 1,7 proc. w grudniu – wzrosła produkcja firm zajmujących się wznoszeniem budynków. W przypadku firm zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi sprzedaż wzrosła o 14,7 proc. rok do roku, po 6,6 proc. w grudniu, a w przypadku firm zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii wodnej i lądowej o 7,6 proc. rok do roku, po 2,3 proc. miesiąc wcześniej.