Podwyżki stóp nie będzie

Po tym, jak w ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła rezerwę obowiązkową, a nie stopy procentowe, i zwróciła uwagę, że wyższe stopy groziłyby umocnieniem złotego, już tylko nieliczni analitycy oczekują podwyżki stóp w listopadzie

Publikacja: 02.11.2010 09:19

Podwyżki stóp nie będzie

Foto: PhotoXpress

Jeszcze niedawno tylko nieliczni analitycy sądzili, że w tym roku nie będzie podwyżki stóp procentowych. Po październikowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wielu ekonomistów zmieniło zdanie. Wskazują na to wyniki naszej ankiety wśród 20 instytucji finansowych – tylko dwie uważają, że na swoim najbliższym posiedzeniu rada zdecyduje się na podwyżkę stóp.

[srodtytul]Obawa przed aprecjacją[/srodtytul]

Skąd zmiana opinii? Duża część rynku sądziła, że do podniesienia stóp dojdzie już w październiku, po zapoznaniu się RPP z nową projekcją inflacji. Jak się okazało – projekcja nie sygnalizuje narastania ryzyka wzrostu inflacji.

Dodatkowo w komunikacie po posiedzeniu RPP napisała, że ekspansywna polityka pieniężna głównych banków centralnych powoduje, że gdyby u nas doszło do podwyżki stóp, konsekwencją byłby większy napływ zagranicznego kapitału i aprecjacja złotego. To zaś szkodziłoby wzrostowi gospodarczemu.

„Wymowa komunikatu RPP była bardziej gołębia niż miesiąc wcześniej, co zmniejsza prawdopodobieństwo podwyżki stóp w tym roku” – stwierdzili w piątkowym komentarzu dla klientów ekonomiści Banku Zachodniego WBK.

[srodtytul]Inflacja w górę[/srodtytul]

Oczekiwania dotyczące wyników listopadowego posiedzenia RPP mogą się zmienić pod wpływem bieżących danych. Niewiele z nich może jednak stać się argumentem za podniesieniem stóp.

Już dziś Ministerstwo Finansów poda swoje szacunki (traktowane przez rynek jako półoficjalne dane) inflacji w październiku. Wiceminister Ludwik Kotecki powiedział, że roczny wzrost cen wzrósł powyżej wrześniowego poziomu 2,5 proc. Średnia prognoz analityków rynkowych wskazuje, że ceny w październiku były o 2,8 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Większość danych z sektora realnego trudno będzie uznać za argument za podwyżką stóp. PMI – wskaźnik menedżerów logistyki (w Polsce publikowany dziś) – zdaniem ekonomistów spadnie w porównaniu z wrześniem o 0,5 pkt, do 54,2 pkt. W przypadku produkcji przemysłowej będziemy mieli do czynienia z wynikiem niewiele słabszym niż w poprzednim miesiącu (roczny wzrost o 9,9 proc. wobec 11,8 proc. miesiąc wcześniej), a blisko 8-proc. roczny wzrost sprzedaży detalicznej będzie porównywalny z wynikiem zanotowanym we wrześniu.

„Jastrzębią” wymowę mogą mieć tylko dane o zatrudnieniu. Spodziewany jest roczny wzrost o 1,9 proc., najwyższy od blisko dwóch lat.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów