PKB wzrośnie o 3,8 procent

Wzrost gospodarczy w 2011 r. będzie zbliżony do tegorocznego. Co dalej z finansami publicznymi?

Publikacja: 28.12.2010 07:21

PKB wzrośnie o 3,8 procent

Foto: GG Parkiet

Z ankiety „Parkietu” przeprowadzonej wśród dziewięciu ekonomistów wynika, że gospodarka w przyszłym roku będzie rosła w tempie 3,8 proc., a inflacja sięgnie 3,3 proc. To jednak wcale nie oznacza, że możemy spać spokojnie i nie martwić się zagrożeniami, którymi straszą pesymiści.

[srodtytul]Firmy nie inwestują[/srodtytul]

– Prowadzona przez rząd luźna polityka fiskalna doprowadziła do wzrostu deficytu sektora rządowego i samorządowego – przypomina Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku. Rząd ocenia, że sięgnie on 7,9 proc. PKB na koniec roku w porównaniu z 7,2 proc. na koniec 2009 r. – Wkład spożycia indywidualnego do PKB w III kw. 2010 r. zbliżył się do wyników z I kw. 2009 r., co pokazuje, że sektor gospodarstw domowych jest w dość dobrej kondycji, choć daleko do wyników z bardzo dobrych lat 2007–2008 – zaznacza.

Analitycy podkreślają, że to, czy gospodarka w 2011 r. będzie rozwijać się w tempie 4 proc. lub szybciej, zależeć będzie m.in. od decyzji inwestycyjnych firm. A z tym może być różnie. Dotąd aktywność firm nas nie rozpieszczała. Słaby poziom inwestycji sektora prywatnego i znaczne osłabienie tempa wzrostu eksportu w trzecim kwartale tego roku to najczęściej wskazywane ryzyko. – Odnotowaliśmy najgorszy wynik w naszym regionie, i to mimo wysokiego tempa wzrostu wymiany handlowej z Niemcami – podkreśla Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas.

[srodtytul]Problem z oszczędnościami[/srodtytul]

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Millennium, dodaje, że bez wzmożenia inwestycji trudno oczekiwać trwałego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. – Niepokoją szczególnie wciąż głębokie spadki inwestycji w maszyny i urządzenia, i to mimo dobrych wyników finansowych firm, rosnącego wykorzystania mocy wytwórczych oraz poprawy optymizmu.

Krześniak przypomina, że 2011 r. będzie pierwszym, w którym nastąpi zacieśnienie fiskalne. – Reakcja gospodarstw domowych na podwyżkę VAT oraz zamrożenie płac w budżetówce będzie determinować, obok inwestycji, tempo wzrostu PKB – mówi.

Wszyscy pytani przez nas ekonomiści wskazują, że w średnim okresie wzrost będzie zależał od tego, czy zostaną przeprowadzone reformy fiskalne oraz czy zostanie ustabilizowana relacja długu publicznego do PKB.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów