– Liczba klientów, którzy zdecydowali się otworzyć u nas konta, przekroczyła nasze oczekiwania –przyznaje Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający BGŻOptima.
Plany banku zakładały, że w ciągu dwóch lat pozyska 100?tys. klientów i 2,5 mld zł oszczędności. Bank BGŻOptima jest częścią Banku BGŻ, jednak jego oferta jest dostępna wyłącznie w Internecie.
Bank nie podał, jaką kwotę klienci zdeponowali dotychczas w BGŻOptima, ale wycofuje się z oferowania lokat jednodniowych, które są kluczowym produktem ich oprocentowanie wynosi 6,48 proc. w skali roku, a konstrukcja pozwala na uniknięcie płacenia tzw. podatku Belki. Lokata jednodniowa dostępna będzie dla nowych klientów do 20 grudnia. Niedawno Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, ostrzegł banki przed promowaniem lokat jednodniowych.
„Banki finansujące swoją działalność z tzw. lokat antypodatkowych narażone są na gwałtowny odpływ środków i wzrost kosztów finansowania spowodowany planowanym wejściem w życie zmian w ordynacji podatkowej. Oczekuję, że podejmą niezbędne działania oraz odpowiednio przygotują się do zmian w otoczeniu biznesowym i prawnym" – napisał szef nadzoru w liście do banków. Lokaty antypodatkowe w bankach posiadających te produkty stanowiły 20 proc. depozytów, a w całym sektorze bankowym 17 proc.