Za nami wielkie święto ludzi związanych z biznesem, gospodarką, rynkiem kapitałowym i szeroko pojmowaną działalnością społeczną. W gmachu GPW w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Lesława A. Pagi. Jak co roku wydarzenie przyciągnęło wybitnych polskich menedżerów, przedsiębiorców, dziennikarzy oraz młodych aktywnych ludzi z rozmaitych środowisk.
Doceniono ponad 20 lat pracy
W tym roku kapituła nagrody pod przewodnictwem Jacka Sochy, po raz pierwszy w historii, postanowiła przyznać wyróżnienie specjalne. Otrzymała je Gazeta Giełdy „Parkiet" za prowadzoną konsekwentnie od ponad 20 lat kompetentną, profesjonalną działalność informacyjną o polskim rynku kapitałowym, a zwłaszcza w uznaniu za fachową edukację środowiska inwestorskiego. Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu", odebrał wyróżnienie z rąk Pawła Tamborskiego (prezes GPW), Iwony Sroki (prezes KDPW) i Ewy Pagi (prezes fundacji im. Lesława A. Pagi). Osoby wręczające nagrodę było zgodne, że nasz dziennik niezmiennie pozostaje pierwszym źródłem informacji dla wszystkich osób związanych z polskim rynkiem kapitałowym.
Prezes KGHM z wyróżnieniem
Laureatem corocznego wyróżnienia został Herbert Wirth. Prezes KGHM dołączył tym samym do elitarnego grona osób, które doceniono za wspieranie rozwoju polskiej gospodarki. Dotychczasowymi laureatami Nagrody Lesława A. Pagi byli: Krzysztof Lis, Leszek Czarnecki, Leszek Balcerowicz, Igor Chalupec, Józef Wancer, Janusz Lewandowski, Grzegorz Domański, Zygmunt Solorz-Żak, Marek Belka i Jacek Siwicki.
Herbert Wirth zdobył uznanie kapituły za to, że jako pierwszy w historii polskiej transformacji postawił na globalizację i stał się promotorem programu „Poland Go Global". „Na rynku kanadyjskim przejął spółkę, która dziś pozwala holdingowi KGHM zajmować szóstą pozycję w światowym rankingu producentów miedzi elektrolitycznej oraz pierwszą w produkcji srebra". Nagrodę wręczyli Andrzej Klesyk (prezes PZU) oraz Jacek Socha (wiceprezes PwC), zaznaczając, że KGHM jako jedna z nielicznych polskich firm prowadzi działalność jednocześnie na trzech kontynentach (Europa, Ameryka Północna, Ameryka Południowa).
Uroczystość wręczenia nagrody była połączona z rozdaniem grantów Stypendium im. Lesława A. Pagi. Programu z pulą 50 tys. zł skierowanego do akademickich kół naukowych i organizacji studenckich, którego celem jest wspieranie projektów edukacyjnych i naukowo-badawczych. W tym roku dofinansowanie otrzymało dziesięć projektów.