Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.01.2016 15:53 Publikacja: 29.01.2016 15:53
Foto: Bloomberg
Tego zdania są w każdym razie analitycy amerykańskiej firmy Dun & Bradstreet, którzy właśnie obniżyli Polsce rating. W odróżnieniu od ocen wystawianych krajom przez agencje ratingowe w rodzaju Standard & Poor's, Moody's i Fitch, które wyrażają ryzyko niewypłacalności rządów, rating D&B jest miarą klimatu biznesowego i inwestycyjnego.
Podobnie, jak S&P, która w połowie stycznia po raz pierwszy w historii obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z A- do BBB+ (ósmy stopień na 22-stopniowej skali), analitycy D&B uzasadnili swoją decyzję przede wszystkim zmianami instytucjonalnymi, które forsuje rząd PiS.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniży 7 maja stopy procentowe o 50 punktów bazowych - niemal jednogłośnie uważa blisko 20 ekonomistów i zespołów analitycznych ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas