Wojna celna straszy na GPW

Notowania czwartkowe na rynku warszawskim skończyły się potężnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 4,08 procent przy 1,92 miliarda złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 3,55 procent z licznikiem pokazującym 2,26 miliarda złotych.

Publikacja: 03.04.2025 18:03

Wojna celna straszy na GPW

Foto: AdobeStock

Z perspektywy końca sesji widać, iż rozdanie zostało podporządkowane zachowaniu giełd bazowych i solidarnej ze światem odpowiedzi na wczorajsze ogłoszenie nowych stawek celnych przez prezydenta USA. W istocie, skala dzisiejszego spadku WIG20 koresponduje z cofnięciem japońskiego Nikkei o 3,06 procent, spadkiem niemieckiego DAX-a o 3,01 procent i porannymi przecenami na Wall Street, gdzie Nasdaq Composite oddawał przeszło 5 procent, a S&P500 i DJIA po przeszło 4 procent. Oddech rynku był adekwatny do skali przeceny i tylko w WIG20 straty zanotowało 18 spółek przy ledwie 2 kosmetycznie rosnących. Na całym rynku przeceniło się 77 procent walorów przy ledwie 14 rosnących i 7 procent bez zmiany ceny.

Z perspektywy technicznej sesja skończyła się powrotem WIG20 pod psychologiczną barierę 2700 pkt., przełamaniem wsparcia w rejonie 2668 pkt. i pogłębieniem korekty w rejon 2634 pkt. Indeks powiększył też odejście od szczytu hossy do blisko 7 procent. Uwzględniając wcześniej oczekiwaną wrażliwość rynku na równe poziomy i zbudowanie potencjału spadku z układu podwójnego szczytu należy liczyć się z dalszą przeceną, która sprowadzi indeks w rejon 2600 pkt.

Oczywiście, nie można tracić z pola uwagi korelacji z otoczeniem, które pozostanie punktem odniesienia dla rynku w Warszawie i przyszłość WIG20 należy postrzegać przez pryzmat tego, czym i kiedy skończy się dzisiejsza odpowiedź rynków bazowych na wojnę celną wypowiedzianą światu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeśli z zarysowanego właśnie zamieszania urodzą się recesje w USA i Europie, żadne lokalne zmienne nie będą w stanie powstrzymać WIG20 przed kontumacją przeceny razem z indeksami rynków rozwiniętych.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC