WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

Inwestorzy wrócili na Wall Street po Święcie Dziękczynienia w relatywnie dobrym nastroju. Nasdaq otwiera nowy miesiąc byczym zyskiem 1%, głównie za sprawą Tesli (+3,1%), Intela (+3,7%) czy Trade Desku (+5,3%); rosną także pozostałe spółki “Magnificent Seven”. Absolutnym liderem jest za to Super Micro Computer (+31,5%), które rozbudziło entuzjazm w całym sektorze półprzewodników po tym jak niezależny raport oczyścił spółkę z zarzutów nieprawidłowości w działaniach kierownictwa czy zarządu. Na zielono również S&P500 (+0,25%), natomiast tracą Dow Jones (-0,3%) oraz Russell 2000 (-0,15%).

Publikacja: 02.12.2024 19:03

WIG20 najsilniejszy w Europie. Polityczny marazm na giełdzie w Paryżu

Foto: Bloomberg

Europejskie indeksy kończą poniedziałkową sesją głównie na plusie. Rośnie niemiecki DAX (+1,57%), szwajcarski SMI (+0,55%), hiszpański IBX35 (+0,81%), brytyjski FTSE 100 (+0,3%) czy włoski FTSE MIB (+0,21%). Na płasko trade'uje francuski CAC40 (+0,02%), którą całą poniedziałkową sesję ciążył na ogólnym sentymencie na europejskich rynkach.

Perypetie wokół 6,1-procentowego deficytu rządu Michela Barnier coraz mocniej ciążą na atrakcyjności Francji w oczach inwestorów. Kontrowersyjna ustawa budżetowa została dzisiaj przyjęta na drodze artykułu 49.3 francuskiej konstytucji, umożliwiającego rządowi uchwalenie tekstu bez większości głosów w parlamencie. W reakcji na decyzję zarówno francuska prawica, jak i lewica zapowiedziały złożenie wniosku o wotum nieufności wobec premiera Barnier. Ryzyko rozpadu z trudem uformowanego rządu stawia duży znak zapytania nad stabilnością francuskiego ustroju, zwiększając tym samym niechęć wobec niepewności na francuskim rynku. Na giełdzie w Paryżu tracą banki (Société Générale: -2,6%, BNP Paribas: -1,24%, Crédit Agricole: -0,87%), spółki energetyczne (Engie: -0,83%, Total Energies: -2,13%) czy Carrefour (-4,8%); trzyma się natomiast sektor dóbr luksusowych (m.in. Hermès: +4,75%, LVHM: +2,3%) i Airbus (+2%).

WIG20 rozpoczął grudzień w iście byczym stylu, zamykając poniedziałkową sesję z zyskiem 2,57% i nadrabiając tym samym spadki z zeszłego tygodnia. Wśród blue chipów liderami wzrostów jest Pekao (+5,34%), LPP (+4,34%), PKO BP (+3,47%), PZU (+3,08%) oraz Santander (+3,06%). Jedynym przegranym dzisiejszej sesji jest JSW (-0,31%).

Wyjątkowe ożywienie na akcjach PZU i Pekao wynika z podpisanego przez obie spółki listu intencyjnego, w którym największy polski ubezpieczyciel planuje sprzedać Pekao swoje udziały w Alior Banku. Planowany na pierwszą połowę 2025 transfer ok. 39% udziałów o łącznej wartości 3,8 mld złotych wpisuje się w dłuższy cykl rozmów na temat potencjalnego przejęcia Aliora przez Pekao. Jak podaje komunikat PZU, “celem reorganizacji jest uzyskanie synergii finansowych oraz zarządczych, zwiększających wartość dla akcjonariuszy PZU SA i banku.” Poza potencjalnym przejęciem i zwiększeniem udziału na rynku przez Pekao, akcje banku są dodatkowo wspierane przez podkreśloną w komunikację intencję wypłaty 50–75% zysków z 2024 na dywidendę. W III kw. 2024 Pekao zaraportowało zysk netto rzędu 1,83 mld zł.

Aleksander Jabłoński

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC