Obawy geopolityczne spychają polski rynek do tegorocznych minimów

Polski rynek zanotował dziś trzecią najgorszą sesję w tym roku. Spadki na indeksie WIG20 w szczytowym momencie sięgały ponad 4,5%, co było największym spadkowym ruchem polskiego indeksu blue chipów od wybuchu wojny w 2022 r.

Publikacja: 19.11.2024 18:12

Obawy geopolityczne spychają polski rynek do tegorocznych minimów

Foto: Fotorzepa

Finalnie, pod koniec dzisiejszej sesji polski rynek akcji lekko nadrobił straty i zamknął się z “tylko” 2,81% stratą. Dalej jednak oznacza to trzecią najsłabszą sesję dla polskich indeksów w tym roku, a także w przypadku WIG20 ustanowienie nowego tegorocznego dołka. 

Indeks szerokiego rynku WIG również ma za sobą nieudaną sesję, a jego notowania zamknęły się poniżej poziomu 77 450 pkt, co oznacza, że po raz pierwszy od końca stycznia indeks zamknął się na niższym poziomie niż na początku roku. 

Nerwowa reakcja inwestorów spowodowana była przede wszystkim obawą o sytuację za wschodnią granicą. Władimir Putin zatwierdził dziś doktrynę nuklearną, która rozszerza definicję potencjalnego przeciwnika, wobec którego broń jądrowa może być użyta, na sojusze i koalicje wojskowe państw. Co więcej, Rosja rozszerzyła zakres gotowości do “odstraszania nuklearnego” do sytuacji, w których zagrożona będzie suwerenność i integralność terytorialna państwa. Wcześniej zakres potencjalnego wykorzystania broni jądrowej ograniczał się jedynie do zagrożenia istnienia państwa. 

Ta aktualizacja doktryny wzbudziła obawy inwestorów o rozszerzenie się konfliktu na szerszą skalę, co dodatkowo wzmocniło wciąż ciążące na polskim rynku ryzyko związane z wojną w Ukrainie. W efekcie polskie indeksy zanotowały dziś mocne spadki, a najmocniejsze wahania odnotowały sektory najbardziej zależne od sentymentu zagranicznych inwestorów. W szczególności widać to w notowaniach banków, które stanowiły jeden z najsłabszych subsektorów na polskiej giełdzie. 

Negatywne nastroje widać dziś było w całej Europie, a także na początku sesji w USA. Indeksy zza oceanu szybko jednak odrobiły straty i obecnie zarówno Nasdaq, jak i S&P 500 powróciły do strefy wzrostowej. Kontynuację pozytywnego sentymentu widać na akcjach głównych spółek technologicznych, wśród których pozytywnie wyróżnia się Tesla, podtrzymując mocne wzrosty rozpoczęte wynikami wyborów w USA, a także Nvidia, która jutro pokaże swoje wyniki. Po ostatnich przecenach widać na akcjach spółki lekkie, przed wynikowe odbicie. Choć obecnie ciężar uwagi rynku coraz mocniej odchodzi od Nvidii, dalej pozostaje ona najuważniej obserwowaną spółką na rynku, a jej wyniki pozostają jednym z głównych wskaźników trendów związanych z sytuacją spółek powiązanych z AI. 

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC