Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile.

Publikacja: 18.09.2023 20:21

Łukasz Stefanik  Analityk Rynków Finansowych XTB

Łukasz Stefanik Analityk Rynków Finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną. W przypadku przebicia poniżej niewykluczony jest powrót notowań w kierunku kluczowej długoterminowej strefy wsparcia przy 15600 pkt.

Patrząc na nasz polski rynek, obserwowaliśmy gorsze nastroje. Indeks dwudziestu największych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odnotował ponad 1,5% przecenę. Tylko cztery spółki z WIG20 zamknęły dzień na plusie, były to: Grupa Kęty, Dino Polska, Asseco i JSW. Pozostałe znalazły się pod kreską. Najmocniej traciły akcje KGHM (-3,68%), Kruk (-3,51%) i Alior Bank (-3,46%).

Zdecydowanie lepiej radzi sobie dziś Wall Street. Przed godziną 19:00 amerykańskie indeksy giełdowe notują nieznaczne wzrosty. Dow Jones i S&P500 zyskują około 0,2%, z kolei Nasdaq dodaje 0,1%. Pod kreską notowany jest Russell 2000, który traci niecałe 0,3%. Inwestorzy wyraźnie wyczekują na środową decyzję Fed ws. stóp procentowych. Oczekiwania rynkowe zakładają, że FOMC nie zdecyduje się na podwyżkę, jednak kluczowe dla dalszego kierunku na indeksach będzie to, jak będzie to, czy to już koniec cyklu, czy może zobaczymy jeszcze jeden ruch w tym roku.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Giełda
Spadki w Europie. W tle przecena amerykańskich obligacji
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Giełda
Poranek maklerów: Zahamowana wyprzedaż na Wall Street
Giełda
Dobry start i ostry zjazd indeksów w Warszawie
Giełda
Spadkowy początek tygodnia
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Giełda
Analiza poranna – Niedźwiedzie w natarciu
Giełda
Dobry start i zwyżki w WIG20 już stopniały