Analiza poranna – Po fali optymizmu może pojawić się atmosfera wyczekiwania

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami przekraczającymi 1% i była najlepsza od czerwca.

Publikacja: 24.08.2023 12:11

Analiza poranna – Po fali optymizmu może pojawić się atmosfera wyczekiwania

Foto: parkiet.com

Najmocniej zyskiwały spółki technologiczne, najmniej przemysłowe. Dziś ta tendencja jest kontynuowana, a kontrakt terminowy na S&P 500 rusza w kierunku 4500 pkt. Dynamika wzrostów na Starym Kontynencie jest nieco mniejsza. Niemiecki Dax cały czas pozostaje poniżej poziomu 16000 pkt., a skala zwyżek nie przekracza 1%. Dla porównania kontrakt terminowy na technologicznego Nasdaqa zyskuje 1.3%. Opublikowane wczoraj wyniki Nvidii zdecydowanie przebiły oczekiwania, co poprawiło sentyment rynkowy. Widać, że popyt na produkty wykorzystywane do sztucznej inteligencji pozostaje bardzo silny i będzie napędzał wzrosty całego sektora.

Dodatkowo opublikowane wczoraj słabsze dane PMI dotyczące koniunktury gospodarczej paradoksalnie poprawiły nastroje. PMI dla amerykańskiego sektora przemysłowego spadł do 47.0 pkt. z 49.0 pkt., a dla usług do 51.0 pkt. z 52.3 pkt. Dane te przełożyły się na złagodzenie oczekiwań wobec dalszego zacieśnienia monetarnego i cofnięcie rentowności obligacji. Zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed może być bowiem warunkiem koniecznym do tego, aby amerykańska gospodarka uniknęła recesji, w którą Europa już podąża.

Można zatem powiedzieć, że im gorsze dane, tym lepiej dla inwestorów na rynku akcyjnym. Dziś w kalendarium makroekonomicznym uwagę należy zwrócić na cotygodniowe dane dotyczące nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Dziś rusza sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole i wieczorem mogą pojawiać się pierwsze komentarze. Najważniejsze jednak dopiero jutro, kiedy odbędą się przemówienia Powella oraz Lagarde. Rynek po wczorajszej małej euforii może zatem przejść dziś w fazę wyczekiwania. Wyważony ton jutrzejszych wystąpień powinien wspierać jednak scenariusz odbicia po spadkach trwających od początku sierpnia.

Na rynku walutowym bez większych fajerwerków. Eurodolar odbija z wczorajszych minimów za sprawą poprawy nastrojów i próbuje podejścia pod 1.09. Polepszenie sentymentu w niewielkim stopniu pomaga tylko złotemu. Euro kosztuje 4.47. Za dolara trzeba zapłacić 4.12. Oczekiwania na złagodzenie przekazu bankierów centralnych wspierają ceny złota, które odbija do 1920 USD za uncję.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC