Analiza poranna – Lekkie odreagowanie

Nowy tydzień rozpoczyna się od poprawy nastrojów po ostatnich spadkach, które z krótkimi przerwami trwają już od początku sierpnia. Trudno na rynku znaleźć argumenty przemawiające za odbiciem. Raczej jest to tylko częściowe odreagowanie po trwającej już od 3 tygodni przecenie.

Publikacja: 21.08.2023 11:40

Analiza poranna – Lekkie odreagowanie

Foto: parkiet.com

Ludowy Bank Chin poluzował dziś politykę monetarną, ale w niewielkim stopniu, a rynek spodziewał się o wiele więcej. Stopa procentowa dla jednorocznych kredytów została obniżona o 10 pb, a pięcioletnia pozostała bez zmian. Dla większości to działania niewystarczające w celu pobudzenia słabnącej gospodarki Państwa Środka. Z tego powodu chiński rynek akcyjny tracił dziś przeszło 1%.

Parkiety Starego Kontynentu rozpoczynają poniedziałkową sesją od ponad 0.5% wzrostów, a niemiecki Dax wraca powyżej 15700 pkt. Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany, a dziś notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy odbijają. Najwięcej odrabia technologiczny Nasdaq, ale S&P500 wraca w okolice 4400 pkt.

W tym tygodniu uwagę należy zwrócić na publikowane w środę wstępne dane PMI obrazujące poziom koniunktury gospodarczej w mijającym miesiącu oraz rozpoczynające się w czwartek sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. W przeszłości pojawiały się na nim ważne wskazówki dotyczące przyszłego kształtu polityki monetarnej.

W oczekiwaniu na wydarzenia z drugiej połowy tygodnia dolar się stabilizuje, a kurs EURUSD pozostaje poniżej 1.09. W gronie g10 najsłabiej wyglądają waluty antypodów, co jest związane z zawodem, jaki zafundował dziś chiński bank centralny. Mimo poprawy nastrojów złoty osłabia się. EURPLN dobija do 4.48, a dolar kosztuje 4.11. Polska waluta może odczuwać coraz większą presję z tytułu zapowiedzianej przez prezesa Glapińskiego zbliżającej się po wakacjach obniżki stóp procentowych.

Ropa odbija po ostatniej korekcie, a baryłka WTI wraca do poziomu 81 USD. Złoto po jastrzębich komentarzach z Fed i lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki pozostaje poniżej 1900 USD za uncję. Jeśli bankierzy centralni dalej w tym tygodniu będą bić w jastrzębie tony, to presja na notowania żółtego metalu może się dalej utrzymywać.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC