Uwaga rynków skupia się na dzisiejszej aukcji amerykańskiego długu i emisji obligacji 10-letnich. Normalnie powinno to przejść bez echa, ale po ubiegłotygodniowym obniżeniu oceny wiarygodności USA skala popytu stoi pod znakiem zapytania. Na wczorajszej aukcji papierów 3-letnich popyt okazał się wyższy od prognoz. Sentyment uspokoił się też po tym, jak włoski rząd wysłał uspokajający komunikat ws. wprowadzenia podatku od nadzwyczajnych zysków bankowych.
Rynek stabilizuje się przed jutrzejszymi danymi o inflacji. Wycena jeszcze jednej podwyżki stóp przez Fed przed końcem roku spada i w tym momencie sięga już tylko 20%. Jeśli popyt na amerykańskie obligacje utrzyma się, to rynkowa niepewność związana z obniżeniem ratingu powinna zmniejszyć się. W tym scenariuszu dane z USA będą kluczowe dla popytu na ryzyko.
Na rynku walutowym dolar koryguje się, a kurs EURUSD wraca w okolice 1.10, gdzie pozostaje od początku sierpnia. W gronie G10 najsłabszy jest funt szterling, a na czele znajduje się korona norweska. Waluty surowcowe radzą sobie dobrze. Notowania ropy wychodzą na nowe szczyty, a baryłka WTI kosztuje już prawie 84 USD. Notowania wychodzą na najwyższe poziomy od listopada 2022. Wzrosty napędzane są przez eskalację napięć na Morzu Czarnym i ograniczenie rosyjskich dostaw. Złoto poniżej 1930 USD za uncję. Mimo dość dobrych nastrojów złoty dalej koryguje się, a notowania EURPLNa wychodzą powyżej 4.45. Dolar kosztuje 4.06.
Opublikowane dziś dane o powrotu deflacji w Chinach w niewielkim stopniu łagodzą presję na banki centralne. Spadek cen ma miejsce po raz pierwszy od 2020 roku, ale wszystko wskazuje, że będzie tylko tymczasowy. Dziś w kalendarium pozostały tylko cotygodniowe dane dotyczące zapasów paliw w USA
US500.f; D1