WIG20 poszedł wczoraj w górę tylko o 0,2 proc., ale analitycy odnotowują fakt, że otarł się o poziom 2200 pkt, co zapowiada próbę wybicia się ponad opór tworzony przez szczyt z początku kwietnia 2022 r. Znacznie lepiej poradził sobie mWIG40, który zyskał wczoraj aż 1,5 proc. i zwiększył rozmiary lipcowej zwyżki do przeszło 10 proc. Dla porównania WIG20 w minionym miesiącu wzrósł o niespełna 6,5 proc., a sWIG80 o symboliczne 1,1 proc. Na zachodnich giełdach przeważał w poniedziałek kolor zielony, ale zwyżki nie przekraczały kilku dziesiątych procent. DAX na koniec sesji spadł, jednak wcześniej zanotował nowy historyczny rekord. Dziś kontrakty futures zapowiadają otwarcie na giełdach w Europie bez wyraźnego kierunku. W ciągu dnia poznamy m.in. odczyty europejskich PMI, a później m.in. ISM w amerykańskim przemyśle. Na co jeszcze zdaniem analityków warto zwrócić uwagę na dzisiejszej sesji?
Inwestorzy postawili kropkę nad „i”
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Bank Polska
Po intensywnym w wydarzenia zeszłym tygodniu (posiedzenia głównych banków centralnych na świecie – Fed, EBC, BoJ), w poniedziałek mieliśmy do czynienia z niską zmiennością. Główne indeksy giełdowe w Europie i Ameryce oscylowały w okolicach piątkowego zamknięcia, inwestorzy postawili jednak kropkę nad „i” gdyż większość giełd zakończyła dzień, jak i cały miesiąc na plusie. W Europie nastroje wspierały nieco lepsze dane dotyczące wstępnego odczytu PKB (+0,6% r/r) w II kwartale względem oczekiwań (+0,5% r/r), było to jednak spowolnienie względem wyniku z I kwartału (+1,0% r/r). Szczególnie dobrą passę kontynuują parkiety w USA, gdzie S&P500 oraz Nasdaq zanotowały w lipcu piąty z rzędu zwyżkowy miesiąc. Co ciekawe, jak pokazują statystyki jest pozytywnym sygnałem siły rynku i historycznie wskazywało na kontynuację zwyżki. Bez większych zmian obyło się także na rynku walutowym i obligacji. Silniejsze wzrosty obserwowaliśmy natomiast w przypadku surowców energetycznych oraz metali szlachetnych i przemysłowych.
Zachowanie krajowego rynku akcji wpisywało się w powyższy krajobraz na rynkach zagranicznych. O ile większe wzrosty były udziałem średnich spółek (mWIG40 +1,5%, za sprawą wzrostów ING BSK, Tauron, InterCars oraz CCC, mocniejszy spadek wykazał jedynie Budimex), tak WIG20 oraz sWIG80 zanotowały niewielkie zmiany. Warto zwrócić uwagę, że WIG20 „otarł” się o okrągły poziom 2 200 pkt., co oznacza, że indeks próbuje wybić się ponad opór tworzony przez lokalny szczyt z początku kwietnia 2022 r. Na pozytywne zachowanie krajowych aktywów- czyli także złotego oraz obligacji wpłynęły wczorajsze lepsze od oczekiwań wstępne dane o inflacji za lipiec. Wyniosła ona +10,8% r/r przy konsensusie +10,9% r/r i 11,5% r/r w czerwcu.
We wtorek zostaną opublikowane dane o PMI w przemyśle w Polsce w lipcu. Spodziewamy się, że nastroje w przemyśle pozostały złe i indeks wyniósł 44,8 pkt. Tego dnia zostaną również opublikowane finalne dane o PMI w przemyśle w Niemczech, strefie euro, Wielkiej Brytanii i USA.