Niedźwiedzie mają niewielką przewagę

Rodzime indeksy wypadły kiepsko na tle reszty Europy. Dobra forma spółek budowlanych w czwartek była niewystarczająca.

Publikacja: 20.07.2023 21:00

Niedźwiedzie mają niewielką przewagę

Foto: materiały prasowe

Indeks szerokiego rynku ostatecznie spadł o 0,4 proc. Duża w tym zasługa osuwającego się o 0,6 proc. WIG20. Sprzedający mieli przewagę także wśród małych firm, których indeks zniżkował o 0,7 proc. Natomiast mWIG40 zyskał 0,5 proc. Czwartkowa sesja przebiegła spokojnie, o czym świadczy wartość obrotów na poziomie 870 mln zł.

Wśród największych firm spadały notowania większości podmiotów. Najmocniej traciły akcje LPP oraz Orange, jednak spadki nie przekraczały 3 proc. Niezbyt dobrze wypadły też walory Grupy Kęty oraz Pepco. Nieco lepiej sytuacja wyglądała w przypadku firm surowcowych. Liderem zwyżek były akcje JSW oraz KGHM, które zdrożały odpowiednio o 2 proc. i 0,9 proc. W pobliżu kreski oscylowały też notowania Orlenu.

Indeks średnich firm w górę ciągnęły akcje m.in. 11 bit studios oraz Benefit Systemu. Walory wspomnianych firm podskoczyły odpowiednio o 3,6 proc. i 2,9 proc. Z dobrej strony zaprezentowały się też akcje Budimeksu oraz Ten Square Games. Na przeciwnym biegunie były tracące odpowiednio 3,9 proc. i 2,8 proc. notowania Grupy Pracuj i Domu Development. Zniżkowały także papiery Develii i Banku Millennium.

Spośród maluchów najlepiej radziły sobie akcje Mirbudu i Amiki, które wzrosły odpowiednio o 4,2 proc. i 3,4 proc. Zwyżki dotyczyły też walorów Compa i Atalu. Inwestorzy chętnie pozbywali się za to papierów Manaty oraz Lubawy. Na czerwono świeciły też notowania Astarty oraz R22.

Wśród branżowych indeksów najlepiej wypadły WIG-motoryzacja oraz WIG-budownictwo zyskujące odpowiednio 1,3 proc. i 1,6 proc. Z powodu słabej dyspozycji LPP mocno zniżkował WIG-odzież, tracił też WIG-nieruchomości.

Na zagranicznych parkietach sytuacja była nieco lepsza. Po południu niemiecki DAX rósł o 0,3 proc., podobnie francuski CAC 40. Interesująco rozpoczęła się sesja w USA. W pierwszych godzinach czwartkowej sesji S&P 500 tracił 0,4 proc., a technologiczny Nasdaq aż 1,3 proc. Z kolei bardziej przemysłowy Dow Jones Industrial rósł o 0,6 proc.

W czwartek poznaliśmy szereg informacji z polskiej gospodarki. GUS opublikował m.in. czerwcowe dane dotyczące produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej. Pierwszy z wymienionych wskaźników spadł w ujęciu rocznym o 1,4 proc., nieco mniej niż spodziewane przez ekonomistów 1,6 proc. Produkcja budowlano-montażowa podskoczyła zaś o 1,5 proc., podczas gdy przewidywano wzrost o 1,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wzrosło zaś do 7,3 tys. zł. Co więcej, poznaliśmy też cotygodniowe dane dotyczące liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, których liczba wyniosła ponad 220 tys., nieco mniej niż przewidywali ekonomiści.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC