Na Zachodzie inwestorzy z rynku akcji również mają powody do zadowolenia. W Europie zwyżki głównych indeksów przekroczyły 3 proc., a za oceanem mieściły się pomiędzy 2 a 3 proc. Część indeksów wyszła na nowe rekordy hossy, a część zakończyła okres korekt bądź konsolidacji – zauważają analitycy w dzisiejszych porannych komentarzach. Zwyżkom sprzyja zarówno spadek inflacji i łagodzenie oczekiwań co do polityki banków centralnych, zwłaszcza Fedu, jak i pozytywny początek sezonu wyników spółek za oceanem. Czy jest szansa, że pozytywne nastroje utrzymają się też w tym tygodniu?
Pokaz siły krajowego parkietu
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas Polska
W piątek WIG20 kontynuował wzrosty rozpoczęte w poprzednim tygodniu. Po ich zatrzymaniu na czwartkowej sesji przy barierze na 2100 pkt, opór ten został pokonany, choć pod koniec sesji widzieliśmy lekką realizację zysków. Silny popyt widać było w notowaniach średnich i mniejszych spółek, które zakończyły tydzień na nowych maksimach, w tym sWIG80 ustanowił swój nowy, historyczny rekord. Był to kolejny pokaz siły krajowego parkietu na tle mieszanych notowań na rynkach bazowych. O ile w Europie mieliśmy do czynienia z niewielkimi wahaniami (większość indeksów zakończyła piątek w zakresie -0,5% do +0,5%), to za oceanem doszło do niewielkiej korekty, choć skala spadków była raczej minimalna.
W rozpoczynającym się tygodniu poznamy sporo danych makroekonomicznych z Polski. W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikuje wskaźnik inflacji bazowej za czerwiec. Ekonomiści BNP Paribas spodziewają się, że wzrosła ona o 11,4% r/r.
W czwartek 20 lipca zostaną opublikowane dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Ekonomiści BNP prognozują, że przeciętne wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 12,4% r/r i będzie wyższe od inflacji, która w czerwcu wzrosła o 11,5% r/r (szybki szacunek). Tego dnia poznamy również dane o czerwcowych cenach produkcji sprzedanej przemysłu, produkcji przemysłowej i budowlano montażowej. W naszej ocenie produkcja przemysłowa spadła o 2% r/r w czerwcu, z kolei budowlano-montażowa wzrosła o 2,1% r/r. Ze względu na niższe ceny surowców i słaby popyt na dobra przemysłowe prognozujemy, że inflacja PPI w Polsce wzrosła jedynie o 0,7% r/r. Tydzień zamknie w piątek publikacja GUS o sprzedaży detalicznej. Według ekonomistów BNP Paribas spadła ona w czerwcu o 4,0% r/r w cenach stałych.