Warszawa ponownie znajdowała się w czołówce kontynentu – WIG20 zyskał 0,83%, mWIG40 1,02%, a sWIG80 0,19%. Wzrosty dużych i średnich spółek w ogromnej części oparte były ponownie o sektor finansowy, choć tym razem jego najsilniejszym przedstawicielem w WIG20 był Kruk (+5,50%), a nie banki. O 2,52% odbijał też CD Projekt. W drugim szeregu ogromnym wsparciem dla ING BSK (+3,51%) były Benefit (+3,37%) oraz Dom Development (+5,07%).
S&P 500 wzrósł w czwartek o 0,45%, a Nasdaq zamknął się neutralnie. Przy takiej skali ruchu, jaka miała miejsce na rentownościach, nie jest to zły wynik, choć inwestorzy w sektorze technologicznym mają prawo do rozczarowania sektorem półprzewodników, w którym doszło do gwałtownej zmiany nastrojów. Silnie rosnący w środowym handlu posesyjnym Micron finalnie spadł o 4,09%, w okolicach dziennych dołków zamykała się też drożejąca początkowo Nvidia. Tym razem ciężar wzrostów wzięły na siebie banki – po środowych stress testach bardzo wyraźnie drożały Wells Fargo (+4,51%), JP Morgan (+3,49%) czy Goldman Sachs (+3,01%).
W godzinach porannych sesja w Azji ma mieszany przebieg, rosną indeksy w Szanghaju i Bombaju, spadają w Hongkongu i Tokio. Notowania kontraktów futures sugerują jednak pozytywne otwarcie w Europie, rynek polski ponownie może okazać się silny, jak zazwyczaj, gdy na świecie drożeje sektor finansowy. Chińskie odczyty PMI okazały się zbieżne z oczekiwaniami w przemyśle (wzrost z 48,8 pkt. do 49,0 pkt.), nieco gorsze w usługach (spadek z 54,5 pkt. do 53,2 pkt., prognozy: 53,7 pkt.). Najważniejszymi publikacjami dnia będą wstępny odczyt inflacji CPI w strefie euro za czerwiec (po wczorajszych publikacjach należy spodziewać się spadku z 6,1% r./r. do 5,7% r./r. oraz potencjalnego wzrostu inflacji bazowej z 5,3% r./r. do 5,6% r./r.) oraz amerykańskie majowe PCE.
Sesja zapowiada się bardzo ciekawie – z perspektywy typowej sezonowości powinniśmy na zamknięciu kwartału i półrocza zobaczyć wzrosty, natomiast zwracamy uwagę, że ta prawidłowość jest znacznie mniej widoczna w najlepszych dla akcji okresach. W USA jest to przede wszystkim wynik przymusowej redukcji alokacji w akcje funduszy emerytalnych.
Dobre nastroje przed ostatnią sesją półrocza
Anna Tobiasz, BDM
W czasie wczorajszej sesji na GPW główne indeksy kontynuowały delikatne wzrosty. WIG i WIG20 zyskały po 0,8%, mWIG40 wzrósł o 1,0%, a sWIG80 o 0,2%. Sektorowo najmocniej rosły spółki chemiczne (+1,9%), głównie za sprawą Ciechu (+4,1%). Dobrze radziły sobie też gry (+1,8%) i energetyka (+1,5%). Poniżej punktu odniesienia dzień zakończyły spółki spożywcze (-1,0%), odzieżowe (-0,8%) i górnicze (-0,01%).