Analiza poranna – Opóźniony start tygodnia

Poniedziałkowe święto w USA nie sprzyjało większym przetasowaniom na rynkach, gdzie utrzymywały się nastroje korekcyjne po ubiegłotygodniowych wzrostach. Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy spadły o 0.3% i podobnie obniżają się dziś. Ten na S&P500 jest w okolicy 4440 pkt., a niemiecki Dax na otwarciu wtorkowych godzin handlu osuwa się poniżej 16300 pkt.

Publikacja: 20.06.2023 11:45

Analiza poranna – Opóźniony start tygodnia

Foto: parkiet.com

Widać, że impet wzrostowy na rynku akcyjnym z ubiegłego tygodnia wyraźnie wyhamował przez wzrost obaw dotyczących kondycji chińskiej gospodarki. Obok obniżek stóp procentowych rynek liczył na stymulację fiskalną, a niewiele wydarzyło się w tej materii.

Dziś do handlu powracają inwestorzy z USA, ale powodów do zmiany sentymentu nie będzie dużo. Kalendarium makroekonomiczne jest praktycznie puste i poznamy tylko majowe dane z rynku nieruchomości. Większość uczestników rynku będzie wyczekiwać na jutrzejsze słowa prezesa Fed w Kongresie. Pytanie czy utrzyma on relatywnie jastrzębi przekaz, taki jak na konferencji prasowej po posiedzeniu Fed, kiedy swoimi słowami musiał odzwierciedlać zdanie całego Komitetu. Jutro w większym stopniu będzie mógł mówić na temat swoich poglądów. Wiceszef Fed Richard Clarida, który w przeszłości jako jeden z pierwszych komunikował zmiany nastawienia, wypowiedział się raczej w gołębim tonie. Podkreślił, że wszystko obecnie będzie zależało od danych i nie można wykluczać, że cykl podwyżek się już zakończył, jeśli gospodarka będzie hamować.

Eurodolar cały czas blisko 1.09 i do jutra niewiele może się zmienić w tej kwestii. Złoty utrzymuje dobrą passę. Zarówno notowania EURPLNa jak i USDPLNa znajdują się w pobliżu ostatnich minimów, a dalsza przecena dolara będzie oddziaływać w kierunku umocnienia krajowej waluty.

Na rynku walutowym pod presją jest dolar australijski. Traci on po minutkach z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii, które nieoczekiwanie przyniosło podwyżkę stóp. Opublikowany dziś dokument wskazuje, że ryzyka dla kolejnych decyzji pozostają zbalansowane i wszystko zależy od danych.

Na rynku surowcowym niewiele się dzieje. WTI utrzymuje się nieco powyżej 70 USD za baryłkę, a złoto jest przy 1950 USD za uncję.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC