Spółki z tego sektora cały czas znajdują się na fali poprzez poprawę perspektyw i popytu związanego ze sztuczną inteligencją. Wczoraj poznaliśmy wyniki Oracle, które przebiły oczekiwania. Pozytywnie zaskoczyły także prognozy. Na starcie handlu na Starym Kontynencie niemiecki Dax notowany jest powyżej 16100 pkt.
Wtorkowy poranek przynosi także dalsze podejście na północ notowań kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy, a ten na S&P500 dociera już do poziomu 4350 pkt. Dziś oczywiście w centrum uwagi rynków znajdują się majowe dane o amerykańskiej inflacji, wobec których oczekiwany jest istotny spadek pozwalający amerykańskim bankierom centralnym na powstrzymanie się od podwyżki stóp na kończącym się jutro posiedzeniu. To właśnie nadzieja na to pcha ceny akcji coraz wyżej. Z tego powodu im niższy odczyt inflacji w USA, tym lepiej dla inwestorów. Rynek spodziewa się wyhamowania dynamiki cen do 4.1% r/r z 4.9% r/r odnotowanych w kwietniu. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na sentyment rynkowy są także oczekiwania wobec Ludowego Banku Chin, że ten wesprze w tym tygodniu słabnącą gospodarkę.
Oczekiwania na pauzę ze strony Fed osłabiają dolara, a kurs EURUSD dobił do 1.08. Pamiętajmy jednak, że dzień później do akcji wkroczy EBC i choć podwyżka stóp jest przesądzona, to komunikat może okazać się nieco bardziej łagodny. Opublikowany dziś indeks ZEW odzwierciedlający czerwcowy poziom koniunktury w Niemczech wzrósł do -8.5 pkt. z -10.7 pkt. i oczekiwanego spadku do -12.5 pkt.
Złoty dziś wyraźnie cofa się, a EURPLN odbija od wczorajszych dwuletnich minimów do 4.48. Podobnie wygląda to na rynku USDPLNa, gdzie widzimy wzrost do 4.15. Złoto stabilne w oczekiwaniu na dane o inflacji w okolicach 1960 USD za uncję. Ropa pozostaje nisko poniżej 68 USD za baryłkę WTI.
US500.f; D1