WIG20 pozostaje w układzie korekcyjnym

Pierwsza sesja tygodnia przyniosła spadek głównego indeksu, WIG20, o -1,53%. mWIG40 zyskał 0,27%, podczas gdy sWIG80 podbił o 0,7%. Obroty wyniosły 920 mln z czego 782 mln przypadło na indeks „blue chip'ów”.

Publikacja: 28.11.2022 17:36

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Początek nowego tygodnia na rynkach w Europie przyniosła spodziewany ruch korekcyjny. Z jednej strony pozostajemy w układzie, gdzie po ostatnich tygodniach wzrostów widoczna jest presja na lokalne realizacje zysków. Dodatkowo wydarzeniem weekendu były protesty w dużych chińskich miastach, których skala jest największa od 2019. Bezpośrednie postulaty dotyczą kwestii polityki obostrzeń „zero-COVID” jednak pojawiają się również żądania zwiększenia wolności słowa etc. Rynek czeka na reakcję Pekinu i ewentualne przełożenie na kwestie gospodarcze (lockdowny?) Widoczne są jednak pośrednie efekty na kursach, gdzie np. Apple podał iż z uwagi na protesty produkcja iPhone'a w jednej z fabryk Foxconn spadnie najpewniej o 30%.

Lokalnie, w ramach WIG20, warto wspomnieć o ponad 5% spadku akcji Allegro. Spółka podała iż w wyniku testu na utratę wartości (czeskiej inwestycji) wynik obciążony zostanie 2,3 mld odpisu. Ponadto przy 155 mln obrotu walory PKN Orlen spadły 2,6%.

Z rynkowego punktu widzenia pozostajemy w układzie korekcyjnym na WIG20. Strefa ~1770 pkt wyznacza obecnie region oporu.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC