Rynek obligacji reaguje na jastrzębie zapowiedzi EBC
Adam Anioł, BM BNP Paribas Bank Polska
Z uwagi na brak ważniejszych odczytów makroekonomicznych w Europie, handel na Starym Kontynencie rozpoczął się od dyskontowania piątkowej przeceny na Wall Street, która przyspieszyła po zamknięciu europejskich parkietów. Inwestorzy dostosowali tym samym swoje nastawienie do zapowiedzi prezesa Powella na sympozjum w Jackson Hole (walka z inflacją priorytetem, rozważane podwyżki stóp o 75 pb na najbliższym posiedzeniu Fed). Dodatkowo w Europie nastrojom ciążą obawy o kryzys energetyczny, a pojawiające się dane o cenach energii na rynku spot podgrzewają negatywnie atmosferę.
W powyższym otoczeniu rentowności obligacji kontynuowały wzrost, co w szczególności w strefie euro mogło być wynikiem komentarzy ze strony przedstawicieli EBC, zgodnie z którymi instytucja musi kontynuować restrykcyjną politykę monetarną (na najbliższym posiedzeniu rozważane podwyżki o 50-75 pb) kosztem wzrostu gospodarczego. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych Niemiec przekroczyły poziom 1,5%, gdy jeszcze miesiąc wcześniej był to poziom w okolicy 0,8%.
Minorowe nastroje panowały również na krajowym rynku, w wśród głównych indeksów najwięcej tracił mWIG40, któremu w największym stopniu ciążyły walory takie jak Budimex, PEP, czy ING. Jednocześnie mWIG40 naruszył wsparcie w okolicy 3870 pkt., stąd najbliższe dni będą kluczowe dla kierunku indeksu w średnim terminie (tygodni/miesięcy). WIG20 przy niskim obrocie nieprzekraczającym 0,6 mld PLN stracił ponad 1,80%. Największe spadki zanotowały KGHM, LPP oraz Mbank. Co ciekawe, w gronie blue chips wzrostem dzień zakończyły wyłącznie PKN Orlen, JSW oraz PGNIG co można odebrać jako odreagowanie po zeszłotygodniowej przecenie.
W kalendarium makroekonomicznym wydarzeniem dnia wydaje się wstępny odczyt inflacji konsumenckiej w Niemczech za sierpień (oczekiwania rynku to 8,7% r/r vs 8,5% r/r przed miesiącem). W kontekście polityki monetarnej w regionie CEE, uwagę zwraca posiedzenie banku centralnego Węgier – konsensus rynkowy zakłada kontynuację podwyżek stóp procentowych (piętnasta podwyżka w cyklu), tym razem o 100 pb do poziomu 11,75%.