Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła nową prognozę wzrostu PKB Unii Europejskiej – KE spodziewa się wzrostu PKB w 2022 r. o 2,7%, o 1,3 pkt proc. mniej niż w prognozach z lutego. Dziś poznamy kluczowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA, wieczorem publicznie wystąpią prezesi Fedu Jerome Powell i EBC Christine Lagarde.
Krajowy indeks WIG20 zakończył dzień na 0,2-proc. minusie, pomimo solidnych wzrostów w pierwszych godzinach handlu. Indeks najmocniej obciążyły walory Dino (-4%), lekko ponad 3% stracił mBank, CD Projekt i Allegro. Na przeciwległym biegunie znalazły się walory KGHM (+4,5%) i Pepco (+2,9%). Indeksy mWIG40 (+1,2%) i sWIG80 (+0,9%) kontynuowały odbicie zapoczątkowane w piątek. Wśród średnich spółek najmocniejszy był PlayWay (+8,4%) – producent gier podał, że koszty gry House Flipper Pets DLC zwróciły się w pełni w ciągu pierwszej doby sprzedaży na Steamie. W czołówce indeksu znalazł się także Kernel (+6,9%), Grupa Azoty (+5,4%) i AmRest (+5,1%), wyraźnie najsłabszy był DataWalk (-6,1%), który po sesji podał, że odnotował 7,4 mln zł straty operacyjnej w I kw. W indeksie sWIG80 na prowadzeniu znalazły się ukraińskie spółki Astarta (+20,1%) i IM Company (+10,6%) – Astarta poinformowała wczoraj o wykonaniu prac polowych w pełnym zakresie na całym swoim banku ziemi, pomimo rosyjskiej agresji. Dziś o zakończeniu siewów poinformowało również IMC – łącznie obsiano 73% banku ziemi spółki. Najsłabszą spółką w indeksie małych spółek zostało Ryvu (-5,9%).
Z pozostałych komunikatów – Wirtualna Polska zarobiła 43,4 mln zł netto w I kw. 2022 r., o 22% powyżej tzw. konsensusu oraz o 64% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
W Hongkongu wzrosty
Piotr Neidek, BM mBanku
W Azji w większości przypadków wzrosty nie przekraczają progu 1 proc. Liderem jest Hang Seng Index (+2,4%), który po zeszłotygodniowej obronie psychologicznego wsparcia 20000 punktów, zyskuje na wartości drugą sesję z rzędu. Wyróżnia się także SENSEX 30 Index (+1,3%) oraz SET Index (+1,3%). Zarówno giełda w Indiach jak i w Tajlandii walczy o utrzymanie tegorocznych wsparć. Gdyby wyczyn ten się udał, ww. benchmarki utworzyłyby formację podwójnego dna. Wówczas akcyjne byki zyskałyby niepowtarzalną okazję do wyprowadzenia wzrostowej kontry.
Odbicie w USA nie do końca idzie po myśli jankeskich byków. Wprawdzie DJIA zakończył dzień nad kreską, jednakże S&P 500 już nie. Czerwień pojawiła się także na wykresie Nasdaq Composite. Skala przeceny nie była zbyt duża jak na ostatnie możliwości baribali. Jednakże -1,2% wystarczyło, aby na wykresie pojawiła się podażowa formacja. Mowa o strukturze harami, która w obecnym układzie nie wygląda optymistycznie. Wskaźniki impetu także nie zachęcają do dalszych wzrostów. Jedynie sytuacja na wykresie tygodniowym sprawia, że zwolennicy grania długich pozycji mogą próbować łapać dołki. Jednakże szansa na zmianę trendu spadkowego na dłużej niż kilka sesji wydaje się być ograniczona.