Kupujący zwalniają przed weekendem

Siła kupujących dziś wyraźnie osłabła, choć część inwestorów spodziewała się mieszanych nastrojów na piątkowej sesji.

Publikacja: 25.03.2022 16:57

Kupujący zwalniają przed weekendem

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W trakcie trwającej wojny sytuacja pozostaje dynamiczna, przez co nawet agresywni kupujący chcą ograniczać ryzyko. Dziś kolejny raz jastrzębim głosem przemówili członkowie Rezerwy Federalnej, przez co scenariusz wyższej podwyżki stóp procentowych w maju jest już niemal pewny. Jaki ostatecznie wpływ na rynki będzie miało zacieśnienie polityki monetarnej i jak wyceni go rynek? Pozytywnie zaskakuje dziś sesja europejska, na której główne indeksy radziły sobie wyraźnie lepiej od amerykańskich.

W obliczu konfliktu na Ukrainie i zakwestionowania międzynarodowego ładu bezpieczeństwa przez Rosję demokratyczny Zachód kontynuuje politykę konsolidacji wobec działań agresora. Prezydent USA Joe Biden udał się z wizytą do Europy. Dziś w Polsce, wspólnie z prezydentem RP poruszy temat wspólnej polityki bezpieczeństwa oraz stacjonowania wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO. Rosyjska ofensywa na Ukrainie w ciągu ostatnich godzin nieco osłabła, Kreml prawdopodobnie rysuje nową strategię, przekazał też, że swoją postawą Ukraińcy na stałe przekreślili szansę na pozostanie niepodległym państwem w obrębie własnych granic. Z kolei sekretarz stanu USA Anthony Blinken uda się z wizytą do Izraela, który demokraci chcą zaangażować w mediacje między Rosją a Ukrainą.

W wyniku dalszej eskalacji napięć na Ukrainie, niepewnej sytuacji w Chinach oraz pilnej potrzeby konstruowania nowoczesnej broni odstraszania, w tym hipersonicznej zyskują dziś akcje amerykańskich producentów uzbrojenia jak Northrop Grumman, General Dynamics czy Raytheon. Jastrzębie głosy ze strony członków FED, wieszczące 50-punktowe podwyżki od maja, w końcu pozytywnie wpłynęły na notowania amerykańskiego sektora bankowego. Akcje JP Morgan, Bank of America i Wells Fargo dziś również zyskują. Walory technologicznych gigantów Tesli, Google i Amazon mimo neutralnego otwarcia kontynuują przecenę, co obrazuje odwrót od technologii w czasie geopolitycznych napięć. Spadają też ceny akcji Intela oraz Nvidia, które wczoraj cieszyły się dynamicznymi wzrostami w wyniku zacieśnienia współpracy w zakresie konstrukcji układów scalonych. Z kolei Berkshire Hathaway kierowane przez Warrena Buffeta i Charlesa Mungera wydaje się wręcz „wojnoodporny" i kontynuuje wzrosty. Od wybuchu konfliktu na Ukrainie akcje Berkshire zanotowały blisko 20% wzrost.

Metale szlachetne minimalnie tracą, złoto ponownie osuwa się minimalnie poniżej 1960 punktów. Zacieśnianie polityki monetarnej w przeszłości nie sprzyjało notowaniom złota i srebra. Gaz ziemny zyskuje kolejny dzień z rzędu w obliczu prawdopodobnej blokady ze strony Rosji, która używa surowca do wywierania nacisku politycznego. Z kolei rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich w obliczu zmiany polityki FED wzrosła dziś powyżej 2,48%, obligacje znalazły się pod presją sprzedających. Poziomy te nie były notowane od 2019 roku.

W trakcie piątkowej sesji europejskiej do czasu otwarcia giełdy amerykańskiej utrzymywały się umiarkowanie pozytywne nastroje. Niemiecki DAX zyskał niemal 1%, lecz zdążył wymazać wzrosty i notowany jest ponownie blisko otwarcia. Londyński FTSE rósł dziś nieco wolniej i radzi sobie wyraźnie lepiej notując 0,2% wzrost. Na tle europejskich indeksów jeszcze słabiej wypadł warszawski WIG20, który traci już prawie 1,3%. Spadki zostały powstrzymane przy psychologicznej granicy 2100 punktów, co potencjalnie wskazuje, że sprzedający „badają" jak nisko mogą wylądować. Indeks próbuje odrobić straty i wrócić do poziomów z otwarcia. Otwarcie w USA odbyło się w mieszanych nastrojach, a część inwestorów potencjalnie wstrzymuje się z zakupami przed weekendem. Najlepiej radzi sobie przemysłowy indeks Dow Jones, który znajduje się na minimalnym, 0,1-procentowym plusie. Spadają notowania indeksu S&P500, który traci 0,2%. Najsłabiej wypada technologiczny NASDAQ, który dynamicznie rósł w ciągu ostatnich dni. Indeks znajduje się aktualnie prawie 1% pod kreską, spółki technologiczne dziś wyraźnie znajdują się dziś pod presją sprzedających.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC