Kijów i inne ważne miasta Ukrainy zostają niezdobyte
Krzysztof Tkocz, DM BDM
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację odbicia po czwartkowych spadkach. WIG20 przy obrotach sięgających 2,4 mld PLN zyskał 1,5% i zatrzymał się tuż przed psychologicznym poziomem 2 tys. pkt. Do najmocniejszym komponentów tego indeksu należały takie spółki jak JSW (+17,8%), PGE (+15,2%), Mercator (+15,1%) oraz Allegro (+14,0%). Z drugiej strony do najsłabszym polskich blue chipów należały takie podmioty jak LPP (-9,8%), PZU (-5,3%) czy Pekao (-2,5%). Na plusie, jednak z gorszym wynikiem zakończyły sesją mWIG40 oraz sWIG80, które poszły w górę odpowiednio o 0,5%1,2%. Na szerokim rynku wyróżniały się spółki węglowe – Bumech zyskał 28,3%, Bogdanka (+25,9%), Coal Energy (+23,6%), jak i te związane z branżą militarną (Lubawa +31,6%). Na europejskich giełdach przeważały negatywne nastroje, DAX stracił 0,7, CAC40 poszedł w dół o 1,4%, FTSE100 zakończył dzień zniżką 0,4%, a węgierski BUX runął w dół o 4,5%. Rosyjski bank centralny poinformował po południu, że poranne i wieczorne sesje na giełdzie w Moskwie będą zawieszone od 1.03 do 05.03. Dodatkowo podwyższył główną stopę procentową do 20% z 9,5% (najwyższy poziom od 2003 r.). Rosyjskie spółki notowane w Londynie czy Frankfurcie zaliczyły ogromną wyprzedaż (np. Gazprom stracił 53%, Sberbank tąpnął o 74%). Na Wall Street większość głównych indeksów zakończyło poniedziałkową sesję niewielkimi spadkami. Tego dnia Dow Jones stracił 0,5%, S&P500 zniżkowało o 0,2%, pozytywnie wyróżnił się Nasdaq, który zyskał 0,4%. Inwestorzy z uwagą przyglądają się sytuacji na Ukrainie oraz próbują oszacować wpływ sankcji pod kątem ekspozycji na rosyjskie aktywa. Kolejny dzień Kijów i inne ważne miasta Ukrainy zostają niezdobyte. Przedstawiciele administracji USA poinformowali w poniedziałek kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców. W Azji Shanghai Composite Index finiszuje 0,5% na minusie, a Nikkei idzie w górę o 1,2%. Od samego rana kontrakty terminowe na DAX znajdują się na minusie a na amerykańskie indeksy oscylują w okolicach zera.
Negocjacje bez przełomu, walki trwają
Patryk Pyka, DI Xelion
W piątym dniu inwazji na Ukrainę na rynkach wciąż panowała uzasadniona zmienność. W obliczu potężnych sankcji nałożonych na Rosję, na parkietach europejskich dominowały spadki, choć należy przyznać, że były one dalekie od paniki obserwowanej w ubiegły czwartek. Bank Centralny Rosji podejmując desperackie kroki w kierunku zatrzymania odpływu kapitału podwyższył główną stopę procentową z 9,5% do 20%. Tymczasem moskiewska giełda pomimo wcześniejszych planów otwarcia w godzinach popołudniowych, ostatecznie zrezygnowała z rozpoczęcia notowań. Warto jednak zwrócić uwagę na potężne spadki poszczególnych spółek rosyjskich notowanych w Londynie. Akcje Sberbanku zostały przecenione o ponad 70%, Gazpromu o 52%, Rosneftu o 42% a Lukoilu niemal o 63%.
W tym czasie zdumiewająco dobrze zachowywał się rynek krajowy. WIG20 zakończył ostatecznie dzień ze wzrostem o 1,5%, z kolei mWIG40 zyskał 0,5% a sWIG80 1,2%. Równie zdumiewająca okazała się skala obrotów, która łącznie przekroczyła 2,8 mld zł, sugerując jednocześnie napływ nad Wisłę kapitału zagranicznego. Wśród polskich blue chipów najmocniej podrożały akcje JSW (+17,8%) oraz PGE (+15,1%). Natomiast po drugiej stronie rynku znalazło się LPP (-9,6%), które poinformowało o zawieszeniu działalności w Ukrainie i odpisaniu wszystkich aktywów związanych z obecnością na tym rynku. Podobnie jak w dniu rozpoczęcia inwazji, bardzo dobrze zachowywały się spółki powiązane z wojskowością i obronnością - akcje Lubawy zyskały 31,6%, a Zremba 27%. O ile polskie blue chipy mogą potencjalnie korzystać z migracji kapitału (m.in. za sprawą usunięcia z indeksów MSCI ekspozycji na akcje rosyjskie), o tyle z niepokojem spoglądamy na segment małych spółek, w którym obecny jest tylko kapitał krajowy. Ponadto małe i średnie spółki będą naszym zdaniem w pierwszej kolejności odczuwać negatywne skutki spowolnienia gospodarczego i niesłabnącej presji inflacyjnej.